Pietní akt na památku oběti vojína Miloše Kukly

02.12.2019

 V sobotu jsme zajeli do Zadního Chodova, kde se konal pietní akt na památku oběti vojína Miloše Kukly a odhalení pamětní desky, kde se mohou lidé seznámit s jeho příběhem. Milan Myslovič (*1957), vojín základní služby u vojenského útvaru Tachov, zběhl dne 27. listopadu 1979 ze stráže. U Zadního Chodova byl spatřen pomocníky Pohraniční stráže, kteří možného "narušitele hranic" ohlásili; v té době se již vědělo i o případu ozbrojeného zběha. Přesto velení v Zadním Chodově vyslalo na hlídku dva jen krátce sloužící vojáky - svobodníka Miroslava Plíška a vojína Miloše Kuklu (1958-1979), který zde absolvoval základní vojenskou službu teprve druhý měsíc. Při střetu hlídky s pronásledovaným zběhem byli vážně zraněni jak Kukla, tak Myslovič, jenž zemřel v nemocnici v Horní Plané téhož dne. Kukla, zasažený do stehenní tepny, zemřel v nemocnici v Praze na pooperační komplikace 3. prosince 1979. 

Po aktu předal Stanislav Kvasnička ocenění. Poté následovalo posezení s mezinárodní účastí, přítomni byli přátelé z bývalé NDR Egon Hammerschmidt s manželkou a Uwe Seltner. 

Zjistili jsme během cesty nedostatečné předávání informací ze stran krajských předsedů na nižší stupně jako okresní a místní rady. Je to zřejmě způsobeno malou účastí krajských předsedů na jednáních a nedostatečné předávání informací ze zápisů z jednání vedení Národní rady Klubu přátel českého pohraničí. Jinak bylo posezení velmi příjemné. 

Druhý den jsme se jeli podívat do Krásné u Aše, kde se opravuje areál kolem pomníku, následoval Cheb s pomníkem vojína Ludase a pak jsme pokračovali k bývalé rotě Hraničná. 

Po zavzpomínání na staré vojenské časy jsme zajeli na Pomezí nad Ohří, kde jsme trochu očistili pomníky Janu Novákovi a des. Königsmarkovi a zapálili svíčku. Uprostřed je nápis VĚRNI ZŮSTANEME !!! Večeře u Edy a pak už cesta domů. 

Byl to krásný víkend plný příjemných zážitků. 

Účastníci Ladislav Hadrovský (Děčín), Marie Hanischová (Most), Václav Větrovec a Jana Branišová(oba Česká Lípa)

Fotogalerie: