Pietní akce v Hrabyni.

10.05.2020

Ostravská operace byla největším bojovým střetem během druhé světové války na našem území. Během těchto bojů zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků, kteří se na osvobozování podíleli. Největší boje se strhly v okolí Hrabyně, kde je vybudován památník. Obec leží na návrší, které je nejvyšším bodem v okolní krajině a z nějž je vidět až k Opavě. Německé jednotky se u Hrabyně bránily týden. Ostřelovaly silnici od Opavy a brzdili tak postup Rudé armády. Při bojích bylo zničeno 90 procent obce. Po jejím dobytí 27. dubna se Rudé armádě a čs. jednotkám otevřela cesta k Ostravě, která byla osvobozena 30. dubna. Dnes 8. 5. 2020 u příležitosti 75. výročí ukončení 2. světové války KČP Moravskoslezského kraje zorganizoval pietní akci u památníku v Hrabyni pod patronací Honorárního konzula Ruska v Ostravě Aleše Zedníka. Pietní akce se zúčastnila europoslankyně Kateřina Konečná, členové MěO KČP Ostrava a Opava, členové zastupitelstva Městského obvodu Ostrava - Jih za KSČM a další subjekty. Po položení kytic předseda KČP VS Ostrava př. Gara předal medaili k 75. výročí osvobození Ostravy europoslankyni Kateřině Konečné a Janu Šimčíkovi.

Jan Gara

Fotogalerie: