Pietní akce u sovětských letců

20.04.2020

Náš národ nesmí nikdy nezapomenout na naše hrdiny.

Dne 20. dubna 1945 příslušníci 637. sestavy bitevního leteckého pluku pilot podporučík Ivan Pavlovič Kiotov a střelec Nikolaj Alexandrovič Komlev dostali rozkaz, aby ničili německá seskupení v prostoru Dobroslavice, Děhylov, Plesná a pomáhali tímto v postupu Rudé armády. Naposledy letci vzlétli z letiště Čerjanka u Poremby na bitevníku IL 2 Šturmovik, který nesl náklad 600 kg výbušnin a raket. Chránili je sovětské stíhačky Jak-9. V leteckém souboji byl IL 2 zasažen a rozpadl se. Přední trup s pilotem podporučíkem Kiotovem se zabořil 3 m do země a pohřbil ho. Zadní část letounu se roztříštila po lesích a dvacetiletý střelec Komlev ze sibiřské vesnice Bozylskoje zůstal nezvěstný. Místo tragédie časem zarostlo trávou. Až na jaře roku 1980 se po dlouhém pátrání podařilo určit místo dopadu bitevníku IL 2 a ze země byla vyproštěna polovina letadla s ostatky dvaceti pětiletého pilota podporučíka Kiotova z Krasnoj Pustyně z Gorské oblasti. Urna s ostatky byla pietně uložena 8. listopadu 1981 na Hlučínském hřbitově Sovětské armády za účasti jeho sourozenců.

Letošní vzpomínka se uskutečnila v době nouzového stavu zapříčiněného koronavirem a za dodržení všech bezpečnostních doporučení a nařízení. Během dne občané okolních obcí Plesná, Velká Polom a Dobroslavic pokládali při zdravotní procházce lesem u pomníku kytice. V 15 hodin položil kytici Honorární konzul Ruska v Ostravě Aleš Zedník, za KČP Václava Soukupa Ostrava Jan Gara, za MěR KČP Opava Jan Adámek.

Poté předseda MěR KČP VS Ostrava př. Gara předal medaili KČP I. stupně Honorárnímu konzulu Ruské federace se sídlem v Ostravě Ing. Aleši Zedníkovi. Poté byly položeny průběžně květy i u pomníku tankisty Borise Pochožaje v blízkém lesíku.

Letošní vzpomínka byla skromná, ale důstojně jsme uctili památku tří statečných vojáků, kteří zde položili před 75 lety své mladé životy za naši svobodu.

Nikdy na vaše hrdinství nezapomeneme!

Jan Gara KČP Václava Soukupa Ostrava

Fotogalerie: