Patnáctý březen 1939.

15.03.2021

Patnáctého března 1939 začalo pro Čechy nejtemnějších šest let tohoto století, hanebná okupace českých zemí nacistickým Německem. O den později úředně zanikla "druhá republika", když výnos Adolfa Hitlera zřídil protektorát Čechy a Morava.

Tak započala okupace zbytku Československé republiky, rozervané Mnichovským diktátem a odtrženým Slovenským klerofašistickým státem. Německými vojsky za podpory Henleinovských pátých kolon. V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout postoupení území Sudet Německu.

15. březen 1939 se musí stát významným dnem v kalendáři naší republiky a tím připomínat své varovné memento novým generacím, jež hrůzy nacistické poroby a II. světové války nezažily, aby se nic takového v budoucnu neopakovalo.

Je třeba rozhodně odmítat výroky o neplatnosti našich zákonů - tzv. Benešových dekretů, odmítat jejich vyřazení jako obsoletních z našeho právního řádu.

Nepřistoupíme na požadavky Sudetoněmeckých krajanských spolků vůči České republice. Odsun Němců byl na základě Postupimských dohod.

Zdeněk Vejpustek, předseda KR KČP Zlínského kraje.