Pandemie, politikaření je přednější

03.04.2020

Globalizovaný svět, v němž vše bylo možné a vše bylo dovoleno. Realita života, hnána spotřebou a kapitálem, předčila v mnoha směrech realitu skutečného života lidí na planetě. Jaksi se zapomnělo na vše dobré i zlé, čím si předcházející generace musela projít.

Zatím co se Čínský Wu-chan po více než dvouměsíční izolaci otevírá světu, v našem prostředí se stále více začíná politikařit a lidské životy už nejsou pro mnohé aktéry politické arény v našem "chlívečku" až tak zajímavé. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit mnohé komentáře našich některých politiků a novinářů v době, kdy se životy mnoha lidí změnily tak, jak si člověk doposud nedokázal představit.

Je mnoho věcí, pro které stálo za to v uplynulém období kritizovat "elitu" našeho národa. Dnes se s plnou nahotou ukazuje a potvrzuje správnost našich kroků v uplynulých letech. V dnešním, bezprecedentně krizovém období, je zapotřebí především soustředěného úsilí k možnému vyvedení populace ze spárů epidemie, kterou novodobé dějiny světa nepamatují. Lidstvo je ve válce proti neviditelnému, ale mocnému nepříteli, jehož velikost se rovná desetitisícině milimetru.

Máme vládu, která byla v parlamentních volbách řádně zvolena a na svá bedra musela převzít mnohá rozhodnutí která nám, občanům, komplikují život ve všech směrech. Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu s mnoha odborníky, a s odstupem času je zřejmé, že prvotní rozhodné kroky splnily svůj účel.

Je zapotřebí zkrotit vášně mnohých "rádoby vyvolených," kteří vnucují veřejnosti své názory o tom, že oni by měli rozhodovat nebo alespoň spolurozhodovat. Připadá mi, že mnozí z opozičníků, našli v pandemii jen další možné bojiště v onom dlouhotrvajícím politickém boji. Ten zuří s větší silou, neboť se ho zúčastňují v tomto období lidé, kteří zůstávají doma a tráví většinu času diskusemi na sociálních sítích. Jsme zavaleni přebytkem informací - pravdivých i nepravdivých, což ztěžuje lidem orientaci. Domnívám se, že nyní není vhodný čas na to, abychom se osočovali a napadali. Dnes i sám zdeptaný New York volá nahlas SOS. Po krizi bude jistě dostatek času na možnou diskuzi. V současnosti je proto především zapotřebí důvěry a spolupráce všech, a nechme na občanech naší země, jak rozhodnou v budoucím politickém klání

Text: František Kovář, předseda Stč. KR KČP