Oslavy 74. výročí osvobození Ostravy a okolí.

02.05.2019

Klub českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava si připomněl sérií pietních aktů v dubnových a květnových dnech. Dne 15.4.2019 proběhl v Sudicích u Opavy pietní akt u příležitosti 74. výročí zahájení Ostravské operace. Všichni přítomní si tak připomněli historický moment, kdy příslušníci 1. československé samostatné tankové brigády překročili hranice u obce Sudice a zahájili tak Ostravskou operaci proti německým okupantům. Tentýž den večer proběhl v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě Koncert Svobody, který patří k tradičním symbolům oslav Osvobození Ostravy. Koncert, na kterém zazněla vážná hudba, ale i současný repertoár skladeb zahájili společně ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec a primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura. Vystoupení sólistú Martina Chodúra, Radky Fišarové a dalších za doprovodu Ústřední vojenské hudby Armády České republiky sklidili u publika velký potlesk. První z pietních aktu se členové zúčastnili dne 26.dubna v Ostravě - Kunčičkách, Slezská Ostrava, Muglinov, Heřmanice a v Plesné u pomníku Rudé armády. 28. dubna u pomníku letce Nikolaje Ovčinikova na Hulváckém kopci a u dalších pomníčků na území městských obvodu Mariánské Hory, Hulváky, Slezská Ostrava a v Porubě u bludného kamene. Další den 29. dubna 2018 pokračovaly pietní akty v městském obvodě Ostrava - Jih, v Ostravě u tanku O51, Miloše Sýkory a I. Ahepjuka. Někteří členové se zúčastnili objíždění pamětních míst bojů Ostravsko-opavské operace s veterány. Navštívíli obce Čavisov, Dolní Lhota, Štítina, Hrabyně a na závěr Ostravu u tanku 051 a pomník Miloše Sýkory. Ve večerních hodinách se členové zúčastnili premiéry dokumentárního filmu TV POLAR "Bitva o Ostravsko 1945", které proběhlo v ostravském kině Luna v Zábřehu. Celá akce byla doprovázena ukázkami bojové techniky a uniforem klubů vojenské historie. Před projekcí proběhla oficiální část, vlastní film trval 45 minut. První dokument o Ostravské operaci. Hlavní oslavy konce války v Ostravě se jako již tradičně uskutečnily u mohyly s urnami osvoboditelů města v Komenského sadech 30.dubna. S projevy zde vystoupili primátor města Ostrava Ing. Tomáš Macura, MBA, velvyslanec Ruské federace v České republice, Jeho excelence pan Alexandr Vladimirovič Zmejevskij a další hosté. Během vzpomínkového aktu byli oceněni medailemi a pamětním odznaky váleční veteráni i historikové a povýšení se dočkali členové aktivních záloh. K mohyle byly následně položeny věnce a kytice. Za naší městskou radu KČP VS Ostrava kytici položili př. Gara, Poledník, Dutková a Katreniak. Ostravská operace byla největším bojovým střetem během druhé světové války na našem území. Během těchto bojů zahynulo téměř 24 tisíc rudoarmějců a československých vojáků, kteří se na osvobozování podíleli. I letošní pietní akty byly důstojným uctění památky osvoboditelů nejen našeho města, ale také celé naší vlasti především chrabrou Rudou armádou. Čest památce všech těch, kteří v dubnových a květnových dnech padli proto, abychom my mohli žít.

Fotogalerie: