Není bezejmenných hrdinů

10.05.2020

Krásné májové dny jsou příležitostí i k tomu, abychom vzdali čest a úctu všem těm, kteří obětovali své životy v boji proti nenáviděnému nacismu ve 2. světové válce. Není tomu jinak ani letos, kdy vzpomínáme na padlé hrdiny u příležitosti 75. výročí porážky zrůdného německého fašismu.

Delegace Středočeské krajské rady Klubu českého pohraničí plk. Jiřího Vrzala položila v pátek 8. května pamětní věnec se stuhou k pomníku Václava Morávka, který se nachází u Prašného mostu v Morávkově parku v Praze.

Středočeské hraničáře zastupovali členka Národní rady KČP Anna Doušová, místopředseda KR KČP Ladislav Nyš, a člen KR KČP Jiří Pokorný.

Štábní kapitán Václav Morávek byl jedním z těch hrdinných bojovníků, kteří si zaslouží naši úctu. Narodil se 8. srpna 1904 v Kolíně, vystudoval vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a před Mnichovem velel jako štábní kapitán dělostřelecké baterii v Olomouci. Po nástupu fašismu se jako odvážný čs. důstojník zapojil do spolupráce s odbojáři Balabánem a Mašínem a účinně pracoval v odbojové zpravodajské a diverzní skupině Obrana národa. V ilegalitě udržoval významné špionážní kontakty i s Paulem Thümmelem. Padl 21. března 1942 v Praze v nerovném boji s gestapáky.

Čest jeho památce!

Jiří Pokorný
Foto: Mgr. Jana Šopejstalová

Fotogalerie: