Národy Evropy ZA MÍR NE PRO NATO

10.05.2016

Evropské regionální setkání Světové rady míru (WPC)

19-20 březen 2016 Almada - Portugalsko

Vyzýváme organizace a aktivisty v Evropě,
kteří hájí věc MíruANO MÍRU! NE NATO !

Protest proti vrcholné schůzi NATO v roce 2016 ve Varšavě!

Severoatlantická aliance (dále NATO) je největší a nejnebezpečnější vojenská organizace na světě.

NATO je nástrojem zahraniční a hospodářské politiky USA a v Evropské unii má svůj evropský pilíř. Jeho rozšíření ve východní Evropě a zesílení jeho vícenásobného "strategického partnerství" od posledního desetiletí minulého století posílilo vojenskou přítomnost USA a NATO v Evropě a vyprojektovalo činnost politicko-vojenského bloku prakticky do všech kontinentů a regionů světa.

Obrovská síť cizích vojenských základen, námořních flotil, antiraketových systémů a systémů globální výstrahy, které USA a jejich spojenci v NATO rozšířili po Evropě a celém světě, jsou nástroji jejich strategie imperialistické nadvlády - jejich cíle jsou dnes otevřeně ofenzivní a rozloha pro jejich intervenci je celá planeta.

NATO nepřestává navyšovat svoje vojenské aktivity a rozšiřovat základny - včetně instalace amerického protiraketového systému - od Kaspického moře po Antarktidu, stále blíže k hranicím Ruské federace.

Členské země NATO, zejména USA, jsou odpovědné za drtivou většinu vojenských výdajů ve světe a za závody k získání stále sofistikovanějších zbraní, včetně zbraní jaderných.

NATO nutí své členy, aby zvyšovaly své vojenské rozpočty. Pro NATO nikdy není nedostatek peněz na válku, zatímco na sociální politiku za práva pracujících a národů v členských zemích není podpory dost.

NATO intervenovalo přímo, nebo podpořilo vojenskou intervenci v zemích Evropy,Středního východu, Afriky a Střední Asie. NATO bombardovalo Jugoslávii a je zodpovědné za destabilizaci, násilí a války, které jsou dnes skutečností na Ukrajině, v Sýrii, Iráku, Libyi nebo v Afganistánu. V žádném z těchto případů nebyla výsledkem skutečná demokracie nebo mír - jediným výsledkem byla smrt a zkáza a navýšení nadvlády nad zdroji a zvýšení zisků velkých firem z členských zemí NATO.

NATO je odpovědné za drama milionů vysídlených osob a uprchlíků, kteří se snaží uniknout

z hrůz války.Tato militaristická činnost živí eskalaci napětí, imperialistickou agresi, skutečnou hrozbu světové války a nebezpečí jaderné konfrontace, která by znamenala zničení civilizace na celé planetě.

NATO je hlavní hrozbou pro mír
v Evropě a ve světě.

Válka není nevyhnutelná!
Síly míru a národy mají právo říci své slovo!

Světová rada pro mír (dále WPC) apeluje na všechny organizace a aktivisty v Evropě , kteří obhajují věci míru, aby podporovali akce proti NATO, za rozpuštění tohoto politicko-vojenského bloku a za právo každého národa se rozhodnout, aby jeho země vystoupila z této vojenské organizace.

V tomto rámci WPC vyzývá k široké kampani "ANO MÍRU ! NE NATO!" a k světové mobilizaci proti NATO ve dnech 8.-9. července 2016 v průběhu summitu NATO ve Varšavě.

Odsuzujíce agresivní povahu NATO a válkychtivé cíle NATO na jeho varšavském summitu, WPC apeluje na potvrzení následujícího:

• Vystoupení ze všech ozbrojených složek NATO, podílejících se na vojenské agresi,
  • Konec vydírání, destabilizaci a agresivním válkám proti suverénním státům,
  • Podpora uprchlíkům, obětem válek, které NATO propaguje a podporuje,
  • Uzavření cizích vojenských základen na cizím území a demontáž všech komponentů Protiraketového systému USA a NATO;
  • Všeobecné odzbrojení a zákaz jaderných a dalších zbraní hromadného ničení,
  • Rozpuštění NATO,
  • Dodržování principů zakládací listiny OSN a svrchovanosti a rovnosti národů a států.

8. - 9. července Evropa říká
"ANO MÍRU! NE NATO!"

předseda NR KČP z.s.
RSDr. Milan RICHTER, CSc.