Mezinárodní den dětí již tradičně

04.06.2015

Mezinárodní den dětí, jehož počátky sahají až do dvacátých let dvacátého století oslavujeme ve Volarech sportovně zábavnou akcí již čtvrtý rok. Parta lidí, bez rozdílu přesvědčení a smýšlení, zorganizuje pro děti i jejich dospělácký doprovod spoustu ukázek i soutěží. Nejinak tomu bylo i letos, tentokráte v sobotu 30. května, kdy společnými silami Klubu českého pohraničí Rudouše Kočího Volary, Českým svazem žen Volary a základní organizací KSČM Volary zavládlo dopoledne plné překvapení, her a soutěží. Akce by nemohla být uskutečněna bez vydatné pomoci Tatranu Volary, v jehož prostorách krásná akce proběhla, Domu dětí a mládeže Volary, stejně jako aktivní účastí modelářů z Horní Plané, Vlachova Březí i místního klubu, Volarských dobrovolných hasičů a samozřejmě i aktéry nejžádanějšími - policisty se svými služebními psy.

Samozřejmě musíme poděkovat i za podporu několika málo sponzorů. Zvláštní poděkování potom OV KSČM Prachatice, který poskytl částku 6.000,-Kč. Téměř stejnou částkou dotujeme akci i my organizátoři, resp. naše spolky. Volarské děti totiž dostávají kromě dárečků, suvenýrů a sladkostí i oblíbený párek v rohlíku a limonádu, samozřejmě zdarma. A na tom participují stejným dílem naše spolky. Navíc ještě button s motivem dětského dne. Pro organizátory a aktivní účastníky je po skončení připraven vlastnoručně připravený guláš také zdarma, tentokráte od mistra Dušana.

Již po osmé hodině se scházeli organizátoři, aby připravili vše potřebné pro zdárný průběh oslavy svátku naší drobotiny. Postavila se dráha pro ukázky RC modelů aut všech rozměrů a druhů, připravil se prostor a nářadí pro jednotlivé soutěže, modeláři z Horní Plané zkompletovali své modely letadel. A ještě nebylo vše kompletní a již přicházeli první děti se svým doprovodem. Přihlásit se u žen, kde obdrželi kartičku na soutěže, dostali razítko na ručičku a začali si ověřovat svoji šikovnost, pohotovost a zdatnost při plnění jednotlivých disciplín. Bylo na nich vidět, jak se soustředí, jak se snaží a to i přes to, že žádná disciplína nebyla na čas, počet či jinak měřitelný výkon. Soutěže proto splnili i ti nejmenší. S lístkem o splnění soutěží se odebrali ke "švédskému stolu" plnému dárků a upomínkových předmětů a každý si vybral podle svého přání. Zde děti obdrželi "stravenky na pikador a limonádu" a samozřejmě hrst bonbónků.

Současně probíhaly i další ukázky letecké akrobacie Hornoplánských modelářů, zážitkem byly "benzinové bugginy", modelářů z Vlachova Březí, které svým charakteristickým hřmotem přilákali nejen pozornost dětí, ale i dospělého doprovodu. Opravdu skutečný zážitek nejen ze samotných modelů, ale i z umění jejich "řidičů".

Vrcholem letošní akce byly - stejně jako každý rok - ukázky výcviku služebních psů, kterou již tradičně předvádí policisté ze Skupiny základních kynologických činností Prachatice se sídlem ve Volarech - nprap. Petr Šindelář se svými čtyřnohými přáteli Xacem a Varo a prap. Jaroslav Čejka s Wannem. Všichni přítomní byli svědky perfektní poslušnosti, naopak zase nekompromisní činnosti při zadržení pachatele i obraně svého pána před napadením a asi největším zážitkem pro děti byly okamžiky, kdy pes budící respekt svým černým vzhledem - Xac, si na pokyn pána lehnul na trávník a všechny děti si jej mohli pohladit. A to ještě nebyl zážitkům se psy konec - pět odvážných dětských účastníků si pod dozorem a za pomoci policisty mohli vystřelit z pistole pro výcvik služebních psů a poté Xac vyhledal během chvilky 3 vystřelené nábojnice. Zbývající dvě nábojnice měli za úkol najít děti. Našli, ale nutno dodat, že za chvilku mnohokráte delší. A pro velký zájem policisté ještě umožnili dalším deseti dětem vystřelit si z cvičné pistole. Ještě dlouho si "střelci" sdělovali své dojmy.

Akce pro děti skončila, byl čas oběda a navíc začalo poprchávat a tak všichni radostně a plni dojmů spěchali domů. Pořadatelé a předvádějící uklidili své modely a zaslouženě byli pozváni na guláš připravený pro ně. Tak jsme si všichni oddechli, mnozí rodičové nám děkovali za akci pro jejich ratolesti, vyšlo i počasí a tak jsme si slíbili, že za rok to musíme pro tu drobotinu udělat zase a možná i vylepšit. Nezbývá než ještě jednou poděkovat všem sponzorům, pořadatelům a organizátorům s vědomím, že udělali radost téměř stovce zúčastněných dětí.