Květiny pro Koněva

30.12.2019

Jednou z nejvýznamnějších událostí 20. století bylo osvobození Evropy od fašistického Německa. Jednou z nejvýraznější osobností této doby byl maršál Ivan Stěpanovič Koněv, který velel vojákům Rudé armády Sovětského svazu, která osvobodila i Prahu.

Jako výraz vděčnosti byl v Dejvicích tomuto významnému vojevůdci postaven pomník.

V sobotu 28. prosince v odpoledních hodinách přicházeli postupně na toto místo lidé z České republiky i ze zahraničí, aby v den narozenin maršála Koněva položili na podstavec památníku květy na důkaz, že se na jeho zásluhy ani dnes nezapomíná.

Mezi účastníky vzpomínkové akce byli komunisté, členové vlasteneckých organizací a hraničáři. Kolem 15. hodiny jsme se zde setkali i s výpravami Klubů českého pohraničí ze Středočeského kraje, například z Příbrami, Berouna, Mělníka, Prahy-východ a Jinec.

Miroslav MARŠÁLEK
Foto: autor a Josef Hála