Jak nás vidí přátelé z Východu

04.12.2019

Okresní setkání Klubu českého pohraničí Stanislava Kofroně se uskutečnilo ve čtvrtek 28. listopadu v restauraci na hradbách na Náměstí TGM (dříve Náměstí Pionýrů) v Příbrami.

Hlavním hostem by redaktor Haló novin a člen Komunistické strany Československa Roman Blaško. Byl organizátory požádán, aby informoval o svých cestách k našim slovanským přátelům na Východě. Informoval především o svých poznatcích z návštěv Ukrajiny, ale byl čestným hostem i na oslavách osvobození v Moskvě. Musel to být úžasný zážitek, kdy na vlastní oči sledoval hodiny proudící nekonečné davy účastníků Nesmrtelného pluku, což my jsme obdivovali pouze z obrazovek monitorů. Roman informoval o vývoji na Ukrajině před majdanem, o svědectvích jak naši čeští významní politici "pracovali" na svržení bývalého prezidenta Ukrajiny i o masakrech, které v zemi nám blízkých Slovanů probíhaly. Vyslovil velké znepokojení nad sílícími pozicemi fašistů a příznivců Bandery. Jak je možné, že se tak daří Evropské unii a USA získávat představitele ale i obyvatele Ukrajiny k nástupu proti Rusku.

V diskusi vystoupila představitelka středočeských Levicových klubů žen Alena Grospičová. I ona navštívila Ruskou federaci. Setkala se tam se ženami, které společně s ruskými studenty navštívila Českou republiku. Byly velmi překvapeny, jak negativní náhled má velká část našich obyvatel na Rusko.

Další, kratší část setkání byla věnována záležitostem Klubu, například odběru Hraničáře, příspěvkům, propagaci činnosti, mediálnímu obrazu Pohraničí stráže. Byli oceněni jubilanti a zasloužilí členové. Marie Maršálková převzala plaketu Za obětavou práci pro vlast, Jan Votava obdržel medaili Za zásluhy o rozvoj KČP II. stupně a Václav Šlechta tutéž medaili I. stupně.

Miroslav MARŠÁLEK
Foto: autor