I dobrá akce poučí ...

30.06.2020

Obec Police v okrese Třebíč má 384 obyvatel a patří ke Vzorným obcím Vysočiny. Původ začal v roce 1020 a dlouhodobá historie má i své židovské období a dnes i obnovenou synagogu. Obec vlastní zámek, o který řádně pečuje, a sídlí zde i obecní úřad s výstavními prostory. Je zde muzeum RAF, jehož součástí je i expozice východních letců - 1.čs. smíšené letecké divize v rámci 1.čs. armádního sboru. Z pověření obce o provoz muzea pečuje spolek RAF a Řád křižovníků s červeným srdcem - Cirioci, což oceňuje veřejnost a zájem dalších návštěvníků. Ti si mohou dále prohlédnout velkou a zajímavou expozici motocyklů a expozici muzea Waldemara Matušky.

Místo a prostředí tak spojilo s domácími spolky nadační fond Evropské vojenské a rekreační centrum arm. generála Karla Janouška, Spolek letecké historie, Klub přímých potomků zahraničního odboje, Sdružení zahraničních letců - východ a další, aby se v sobotu 27.6.2020 uskutečnilo k zahájení sezóny stálé expozice v Polici setkání u příležitosti 75.výročí ukončení 2. světové války a uctění památky padlých hrdinů. Mezi ně určitě patří i dva rodáci z okolí - členové skupiny Anthropoid /zapůjčená expozice/, či vzpomínka na gen. por. Františka Fajtla a další. Předseda Společnosti Ludvíka Svobody /Ing. Ludvík Engel/ v sestavě účastníků z Prahy a ze Středočeského kraje přivezl na setkání m.j. i válečnou veteránku-spojařku Svobodovy armády paní Věru Biněvskou-Holuběvu či pravnuka arm. gen. Ludvíka Svobody pana Miroslava Klusáka. Celá akce byla pod záštitou Velitelství vzdušných sil ČR a jejího velitele gen.majora Petra Hromka, který se i osobně zúčastnil.

Je třeba organizátorům poděkovat za program i průběh setkání i za objektivitu výkladu historie pro domácí i pro další přítomné účastníky. Mezi nimi byla i řada starostů z okolí, případně z kraje Vysočina. Přijel i senátor pan Miloš Vystrčil a z "objektivity rozumu" se ze starostova úvodního přivítání "jaksi nedostalo" právě na Společnost Ludvíka Svobody a jeho předsedu a málem i na válečnou veteránku naši paní Věru Holuběvu! Pan senátor při ocenění činnosti našich letců v RAF zase úplně zapomněl na tu část expozice, která dokládá činnost čs. letců na východní frontě. Škoda. Návštěvník to však nepřehlédne a historii to nezmění! "Ptačí pohled" pana senátora z Vysočiny tak změnila účel akce za domácí volební účelovost. Proto jsem ale do Police nejel! Návrat domů byl pro mne a pro další vlastence-svobodovce poučením. A tak i já se i dnes "učím" realitě.

Václav Kuchta, místopředseda KR KČP,
foto František Kovář

Fotogalerie: