Historie MS KR KČP, z.s. od vzniku až po současnost

03.12.2018

Brzy po tzv. "sametové revoluci", již od počátku roku 1990 se v severních Čechách začíná rodit myšlenka nutnosti aktivně čelit nové hrozbě germanizace českého pohraničí a bránit zájmy jeho obyvatel.

V tomto duchu začali chomutovští členové marxisticko-leninského kroužku oslovovat občany v severočeských a západočeských okresech. V květnu 1990 zde zakládají první místní Klub českého pohraničí.

Na podzim téhož roku je ustanoven přípravný výbor KČP v Ústí nad Labem zahrnující příznivce a stoupence z Chomutovska, Lounska, Teplicka, Děčínska a Ústecka. Ten postupně shromáždil všechny dokumenty potřebné pro registraci u Ministerstva vnitra České republiky.

30. 6. 1992 je podána žádost o registraci a po necelém měsíci je 22. 7. 1992 Klub českého pohraničí zaregistrován. Toto datum se stává oficiálním dnem založení Klubu českého pohraničí v České republice. To je impulsem k dalšímu, rychlejšímu formování KČP v České republice.

V našem Severomoravském kraji vznikl první Klub českého pohraničí a to:

  • 18. 03. 1994 v Opavě, zakládajícími členy byli přátele Jaša a Kramer a předsedou byl zvolen př. Chytrý Jan
  • září 1993 v Karviné a předsedou byl zvolen př. Krečmer Jan
  • 27. 11. 1995 v Jistebníku a předsedou byl zvolen př. Kubiš Miroslav
  • 29. 9. 1996 v Ostravě a předsedou byl zvolen př. Pšenica Antonín
  • podzim roku 1996 ve Fulneku a předsedou byl zvolen př. Klenka Miroslav
  • 05. 12. 1996 v Bruntále a předsedou byl zvolen př. Kalousek Miroslav
  • 09. 11. 1999 v Krnově a předsedou byl zvolen př. Hruda Miloš
  • 21. 03. 2006 v Rýmařově a předsedou byl zvolen př. Matuška Alois

Moravskoslezská KR KČP, o. s. vznikla po reorganizaci krajů dne 16. 3. 2002 v Opavě.

Přehled Moravskoslezských krajských sněmů KČP, z. s.

  • 16. 03. 2002 - Opava - ustavující sněm KR KČP Moravskoslezského kraje
  • 24. 04. 2004 - Opava - 1. krajský sněm MS kraje
  • 08. 04. 2006 - Opava - 2. krajský sněm MS kraje
  • 17. 04. 2010 - Krnov - 3. krajský sněm MS kraje
  • 15. 03. 2014 - Háj ve Slezsku - 4. krajský sněm MS kraje
  • 17. 03. 2018 - Brumovice - 5. krajský sněm MS kraje

Přehled předsedů Moravskoslezské KR KČP, z. s.

  • 16. 03. 2002 - př. Vlach Jaroslav
  • 24. 04. 2004 - př. Vlach Jaroslav
  • 08. 04. 2006 - př. Vlach Jaroslav (2008 - Studený)
  • 17. 04. 2010 - př. Gara Jan
  • 15. 03. 2014 - př. Gara Jan
  • 17. 03. 2018 - př. Gara Jan