Evropo, co se děje

18.11.2021

Masivní plot s ostnatým drátem pomalu obklopuje EU. Evropští činitelé nemají žádný věrohodný plán, jak státy Evropské unie chránit. Evropa znovu objevuje "kouzlo" stavění plotů, dnes ze žiletkového drátu. Pro mnohé evropské vlády se zdá být tato cesta snadným řešením, přesto, že ještě v nedávné době se k celkové problematice vyjadřovali velmi negativně.

Kam spějeme my dnes, kam spěje Evropa. Ploty se stávají mementem naprostého úpadku západní demokracie. Stále jsme přesvědčování, že vše je v pořádku, že se vlastně nic neděje, že vše zbabrané je vlastně vítězstvím, že je nutno všem poděkovat. Zjištění toho, že nám vláda a mnoho politiků poklonkují cích bruselským elitám je frustrující.

Neúspěch Západu, který nese jasnou historickou odpovědnost za vše. Zničená irácká státnost nekonečné přílivy uprchlíků, humanitární katastrofy a prohra v Afganistánu a k tomu šok z ušmudlaného stažení, prohlubující se hospodářská krize jen problém více prohloubilo. Bruselské elity můžou i nadále snít o své neomylnosti. Jak pravdivé! Přesto si nemohu odpustit malou poznámku. Nástroj společenského procesu, v němž se spolu sváří zájmy různých společenských vrstev lačných po moci, dělá z lidí nestvůrné opory nesmyslné elitě. Nic přitom neznamená tradice společenské nebo lidské morálky. Tisíce lidí uvízly na polsko-běloruské hranici z důvodu hrátky Západu.

Dnes se hovoří o možnosti Polska zvážit aktivaci čtvrtého článku smlouvy o NATO. Nemohu si položit otázku, proč se nevedla diskuse v případě Itálie, Řecka, Španělska a všech zemí, které čelili a stále čelí invazi ilegálních migrantů. Mnozí i naši politici stále mluví o zbraních, nenávisti a rozeštvávání. A tak stále, jako již mnohokrát v minulosti používá EU dvojí metr a nikdo z elit za svá chybná rozhodnutí se ani neomluví, a ještě navíc na tento polský plot EU zřejmě i přispěje. Stále více je patrno, že západní civilizační úspěch překonal svůj horizont a má již připraven svůj zánik což se projevuje ve chvílích krizí.

Tex: František Kovář