9. ročník Memoriálu Vasilije Zajceva.

03.02.2019

V sobotu 2. února 2019 proběhla na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 9. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Soutěž byla pořádána na otevřené střelnici za slunečného jarního počasí. Devátý ročník soutěže se nesl ve znamení 76. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších střelců. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin - Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, Sportovně střeleckým klubem Ostrava - Poruba pod záštitou Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem a Klubu českého pohraničí, z. s. Václava Soukupa Ostrava. Soutěže se zúčastnilo téměř 45 střelců, z toho v hlavní kategorii 25.

Soutěž se pořádala ve třech kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč s kruhy, kývající se figura a běžící figura. Nejlépe si v soutěži vedli:

Vzduchovkový odstřelovač (14 startujících):

1. místo Matěj Ključík
2. místo Jan Ključík
3. místo Digi Blahvitová

Malorážkový odstřelovač (6 startujících):

1. místo Filip Skotnica
2. místo Michal Plačko
3. místo Anežka Běčáková

Velkorážní odstřelovač (25 startujících):

1. místo Jiří Tydlačka
2. místo Lukáš Svoboda
3. místo Aleš Zedník

V soutěži byla vyhlášena i nejlepší dívka do 18 let, která obdržela zvláštní cenu Věčné paměti Aliji Molgadulovy (sovětské odstřelovačky narozené v Kazachstánu, se 78 zásahy nositelky Zlaté hvězdy Hrdiny Sovětského svazu, která padla 14.1.1944 ve věku 18 let), kterou věnoval mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Republiky Kazachstán v ČR J.E. pan Seržán Abdykarimov. Tuto cenu obdržela slečna Digi Blahvitová.

MěR KČP Václava Soukupa Ostrava vyhlásila i nejlepšího střelce KČP VS Ostrava a to:

1. místo Jan Gara
2. místo Josef Grobelný
3. místo Ladislav Nekvapil

Soutěž byla - stejně jako v posledních ročnících - zakončena velmi chutným vojenským gulášem.

Jan Gara KČP VS Ostrava

Fotogalerie: