10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva."
V sobotu 1. 2. 2020 proběhla na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka na počest 77. výročí Stalingradské bitvy a 76. výročí prolomení blokády Leningradu 10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." za účastí 24 střelců, pod záštitou Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem a zorganizována Sportovně střeleckým klubem Ostrava - Poruba a Klubem českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava.
Stalingradská bitva (podzim 1942-zima 1943) představuje společně s bitvou před Moskvou (1941) a bitvou u Kurska (1943) nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě druhé světové války. Bitva byla vedena o Stalingrad (dnešní Volgograd), klíčové město na dolním toku řeky Volhy. Rudá armáda v ní dobyla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu a jeho četným spojencům významné materiální i lidské ztráty, které byly jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně. Dodnes se jedná, spolu s bitvou v Kurském oblouku, o jedno z největších válečných střetnutí všech dob vůbec. Dne 17. července 1942 se generálplukovník Friedrich Paulus rozhodl zaútočit na Stalingrad a 31. ledna 1943 se vzdal. Poslední vojáci pod vedením generála von Strikera kapitulovali 2. února. V podzemí Stalingradu však zůstalo ještě asi 10 tisíc mužů, z nichž poslední se vzdali až počátkem března 1943. V tomto období se ve Stalingradu proslavil nejslavnější odstřelovač Vasilij Zajcev a stal se legendou Velké vlastenecké války. Narodil se 15. března roku 1915 a roku 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily. Na začátku německé invaze do SSSR byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. V záři 1942 se rozhodl spolu s kamarády vstoupit do obrany města Stalingrad. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin-Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.
Soutěž se pořádala ve dvou kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč, kývající se figura a běžící figura a odstřelovač Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava. Nejlépe si v soutěži vedli:
Velkorážní odstřelovači:
- Tydlačka Jiří
- Kus Petr
- Bednář Martin
- Zedník Aleš
- Vyvial David
- Grobelný Josef
- Svoboda Lukáš
- Gara Jan
- Renáč Josef
- Witosz Richard
Malorážkový odstřelovač:
- Witoszová Nikola
- Ryško Filip
- Ryšková Jana
- Placho Michal
Odstřelováč Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava:
- Grobelný Josef
- Gara Jan
- Nekvapil Ladislav
Soutěž byla - stejně jako v posledních ročnících - zakončena dobrým vojenským gulášem.
Jan Gara MěR KČP VS Ostrava