10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva."

03.02.2020

V sobotu 1. 2. 2020 proběhla na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka na počest 77. výročí Stalingradské bitvy a 76. výročí prolomení blokády Leningradu 10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." za účastí 24 střelců, pod záštitou Honorárním konzulem RF v Ostravě Alešem Zedníkem a zorganizována Sportovně střeleckým klubem Ostrava - Poruba a Klubem českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava.

Stalingradská bitva (podzim 1942-zima 1943) představuje společně s bitvou před Moskvou (1941) a bitvou u Kurska (1943) nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě druhé světové války. Bitva byla vedena o Stalingrad (dnešní Volgograd), klíčové město na dolním toku řeky Volhy. Rudá armáda v ní dobyla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F. Pauluse a způsobila Wehrmachtu a jeho četným spojencům významné materiální i lidské ztráty, které byly jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně. Dodnes se jedná, spolu s bitvou v Kurském oblouku, o jedno z největších válečných střetnutí všech dob vůbec. Dne 17. července 1942 se generálplukovník Friedrich Paulus rozhodl zaútočit na Stalingrad a 31. ledna 1943 se vzdal. Poslední vojáci pod vedením generála von Strikera kapitulovali 2. února. V podzemí Stalingradu však zůstalo ještě asi 10 tisíc mužů, z nichž poslední se vzdali až počátkem března 1943. V tomto období se ve Stalingradu proslavil nejslavnější odstřelovač Vasilij Zajcev a stal se legendou Velké vlastenecké války. Narodil se 15. března roku 1915 a roku 1937 vstoupil do Vojenské námořní flotily. Na začátku německé invaze do SSSR byl náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. V záři 1942 se rozhodl spolu s kamarády vstoupit do obrany města Stalingrad. Zde Vasilij Zajcev se svou puškou Mosin-Nagant 1891/30, kterou mu osobně věnoval velitel pluku, naháněl hrůzu všem německým vojákům, jejich velitelům i odstřelovačům. V období od 10. listopadu do 17. prosince 1942 zastřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 odstřelovačů. Během Velké vlastenecké války byl oceněn vyznamenáním - Hrdina Sovětského Svazu, Řád Lenina, Řád rudého praporu (dvakrát), Řád vlastenecké války 1. stupně.

Soutěž se pořádala ve dvou kategoriích pro zbraně s optickými zaměřovači, každá z kategorií měla tři disciplíny - pevný terč, kývající se figura a běžící figura a odstřelovač Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava. Nejlépe si v soutěži vedli:

Velkorážní odstřelovači:

1. Tydlačka Jiří
  2. Kus Petr
  3. Bednář Martin
  4. Zedník Aleš
  5. Vyvial David
  6. Grobelný Josef
  7. Svoboda Lukáš
  8. Gara Jan
  9. Renáč Josef
  10. Witosz Richard

Malorážkový odstřelovač:

1. Witoszová Nikola
  2. Ryško Filip
  3. Ryšková Jana
  4. Placho Michal

Odstřelováč Klubu českého pohraničí Václava Soukupa Ostrava:

1. Grobelný Josef
  2. Gara Jan
  3. Nekvapil Ladislav

Soutěž byla - stejně jako v posledních ročnících - zakončena dobrým vojenským gulášem.

Jan Gara MěR KČP VS Ostrava

Fotogalerie: