Vítejte v Moravskoslezském kraji ...

Vítejte na Severní Moravě.
Vítejte v našem kraji a dovolte, abychom Vám náš kraj stručně představili.

Moravskoslezský kraj je nejlidnatějším regiónem v České republice. Na území o rozloze 5 554 km2 žije 1 270 000 obyvatel. Má společnou statní hranici s Polskou republikou a Slovenskou republikou. V kraji leží druhé nejvyšší pohoří ČR, Hrubý Jeseník s Pradědem a Moravskoslezské Beskydy s Lysou horou. Je zde mnoho kulturních i technických památek – např. zámky v Hradci nad Moravicí, Raduni a Kravařích, Hrady Slovinec a Hukvaldy. Proslulé lázeňství je založeno na využití léčebných účinků jodobromové vody v Dárkově a Klímkovicích. Kraj je rozdělen do 6 okresů - ostravský, karvinský, frýdeckomístecký, novojičínský, opavský a bruntálský.

Bruntál má 17 729 obyvatel, první zmínky jsou z roku 1213. Nachází se v horské oblasti východních svahů Jeseníků, na trati Olomouc – Krnov .Výchozí autobusová stanice do lázeňského města Karlova Studánka a k nejvyšší moravské hoře Praděd (1 491 m n.m.). Prosperita města byla v minulosti dána především těžbou drahých kovů. Textilní,strojírenský a potravinářský průmysl prosperují dodnes. K nejcennějším památkám Bruntálu patří renesanční-barokní zámek, renesanční měšťanský dům, zvaný Gabriel, kostel sv. Nanebevzetí Panny Marie, piaristický kostel a klášter.

Frýdek – Místek s 57 000 obyvateli leží na řekách Ostravici a Morávky v Euroregionu Beskydy s nejvyšší horou Lysou horou ( 1 323 m n.m.). V letech 1327-1333 byl založen slezský Frýdek. Dnešní moderní průmyslové souměstí vzniklo až v roce 1950. Před 150 lety se zde začal rozvíjet textilní průmysl, ale je zastoupen i průmysl potravinářský, strojírenský aj.. Nově zrekonstruované renesanční Zámecké náměstí s kašnou. Město je každoročně dějištěm zajímavých festivalů a dalších kulturních a společenských akcí.

Karviná je průmyslové, lázeňské a nově i univerzitní město s 64 000 obyvateli patří k nejstarším ve Slezsku. První písemná zmínka o původní osadě Solca pochází z roku 1268. Město je sídlem fakult, univerzit, akademií, gymnázií a středních škol. Pod patronátem Evropského parlamentu bylo zřízeno sídlo Evropského domu. Objevení léčivého pramene v minulém století byli založeny Lázně Darkov.

Nový Jičín s 27 000 obyvateli , první zmínkou roku 1313 a bohatou historií . Proslulo zejména textilní výrobou a výrobou klobouků, které se zde dělají již od 18.stol. Mezi nejznámější kulturní památky patří jedinečné Masarykovo náměstí a Žerotínský zámek. Nejen u nás , ale i ve světě, se okres proslavil výrobou osobních a nákladních automobilů Tatra, vagónů a pryže.

Opava leží na řece Opavě s 61 000 obyvateli je průmyslovým, kulturním a zemědělským centrem českého Slezska. První zmínky o vzniku jsou z roku 1224, v minulosti hlavní město Slezska. Rodiště básníka Petra Bezruče autora Slezských písní. V blízkém Háji ve Slezsku se koná každoročně národopisná slavnost Vladimíra Vančury.

Ostrava je počtem 315 000 obyvatel třetí a plochou druhým největším městem České republiky. Leží na soutoku řek Odry a Ostravice. Člověk zde žil už před 300 tisíci léty. První zmínka o hradě a osadě Ostrava pochází z roku 1229. Město na důležité obchodní trase bylo založeno 1267. Velký ekonomický rozvoj nastal po objevení černého uhlí v roce 1763 a založení Vítkovických železáren v roce 1828. V minulém století byla Ostrava chápaná jako ocelové srdce republiky. Největší změny město zaznamenalo 30.6.1994, kdy bylo vytěženo poslední uhlí na území města.  7.-9.7.1997 se přehnala městem stoletá voda a 27.9.1998 po 162 letech ukončena výroba železa ve Vítkovicích.

Kalendář akcí KČP, z.s.

Návod jak pracovat s kalendářem ke stažení ZDE.