Zájezd na oslavy SNP v Bánské Bystrici

09.09.2014 07:21

Dne 29.8.2014 jsme využili možnosti zúčastnit se autobusového zájezdu do Bánské Bystrice

u příležitosti oslav 70.výročí Slovenského národního povstání. Zájezd zajišťovala tajemnice MěV ČSBS Ostrava, která je také členkou KČP. Autobus vyjížděl s účastníky z Karviné, v Ostravě se zcela zaplnil včetně našich sedmi členů. Příjezd do BB trochu zkomplikovala navigace policistů, ale náš řidič to zvládl. Do blízkosti památníku SNP v Bánské Bystrici jsme se nedostali, byl pro veřejnost uzavřen, uvolněn byl až v době našeho odjezdu. Nevyhnuli jsme se kontrole, museli jsme ukázat i obsah batohu, přestože jsme nebyli v blízkosti tribuny. Bezpečnost hostů, mezi nimi našeho i slovenského prezidenta, zabezpečovalo značné množství ochranky i policistů. Polského prezidenta jsme se nedočkali, měl dorazit údajně až v odpoledních hodinách. Proč, to se dá tušit. Přesto byl průběh oslavy důstojný. Při projevech řečníků byl zdůrazněn význam SNP, byla připomenuta účast příslušníků mnoha národností. Zaznělo také varování před častými projevy neofašismu ve společnosti, zdůrazněno, že se o SNP ve školách téměř nemluví, je opomíjena výchova mladých lidí k lásce k vlasti a znalosti historických událostí, o fašistické hrůzovládě v době II. světové války. Prezident Zeman mimo jiné zdůraznil, jaké měli němečtí fašisté plány s obyvatelstvem na okupovaném  území. Mezi osobnostmi zazněla také jména Šverma a G.Husák. Po kladení věnců následoval hodnotný kulturní program, například vystoupení Alexandrovců.

Zájezd na oslavy 70.výročí Slovenského národního povstání hodnotíme jako vydařený a hodnotný, nakonec nám i počasí přálo.

Ostravští příslušníci KČP , hraničáři, patřící pod KČP Olomouckého kraje