Z Příbrami do Volar

02.10.2014 19:49

Konečně jsme přijeli do Volar

Dlouhou dobu trvalo, než jsem splnil svůj slib, který jsem dal Františku Zachovi, že přijedu na setkání ochránců československých státních hranic do Volar. Povedlo se mi to až letos 13. července. Akci organizoval zdejší Klub českého pohraničí (KČP) Rudouše Kočího.

Byli při tom i Středočeši

Příbramsko opět zastupovala pouze výprava z Jinec. V jednání byli další zájemci, ale nakonec příležitosti nevyužili. Setkali jsme se však s dalšími Středočechy, konkrétně s kamarády z Berouna, Zdic a Hořovic. Jedním z nich byl například Stanislav Krása s manželkou a vnukem. Poděkování patří Marii Maršálkové, která zabezpečovala zázemí, abychom se společně s dalšími účastníky mohl věnovat programu a „diplomatickým“ jednáním.

Vzácní hosté

Mezi zúčastněné bývalé pohraničníky a jejich příznivce přišli významní hosté. Poslanec Petr Braný zdůraznil, že není běžný host, ale hlavně rovněž bývalý pohraničník. Vyslovil přesvědčení že „zase se jednou vrátí pořádek do této země.“

Setkání podpořila rovněž Iva Filipová z Matice české a Sdružení antifašistů. Osobně byli také přítomni a čestné členství v KČP přijali sourozenci Rudouše Kočího sestra Věra a bratr Zdeněk.

Nevěřili jsme svým očím a uším

Na druhé straně bylo opakovaně vyjadřováno jak při jednání, tak i v neformálních hovorech rozhořčení nad tím, že se do Volar dostavil syn člověka, který zavraždil pohraničníka, že se s kameramanem pohyboval kolem budovy a že měl dokonce tu drzost vlézt do sálu, kde se setkání konalo.

Něco málo k programu

Oficiálnější část programu moderoval obětavý funkcionář a předseda pořádajícího klubu František Zach.

Nově zvolený místopředseda KČP Rudolf Peltán předal několika účastníkům vyznamenání Národní rady KČP. Medaili II. stupně obdrželi Vincenc Repko a Jaroslav Koldinský.

K dispozici byly fotografie, kroniky a jiné dokumenty o působení pohraničníků v oblasti Volar, ale i pečlivě zpracované vzpomínky Zdeňka Karabce.

Na vytvoření příznivé atmosféry se podílel František Zach mladší, který např. zahrál našim již nežijícím kamarádům večerku, zajišťoval hudební kulisu a i jinak pomáhal při organizaci, kde bylo třeba.

Předseda Jihočeské krajské rady Gustav Janáček se nám svěřil, že ho překvapila velká účast, jakou tu ještě nezažil. Mezi své přátele přišlo tentokrát více než 150 pamětníků s doprovody. To už nebylo jednoduché pořídit společnou fotografii.

Text a foto: Miroslav Maršálek, vedoucí výpravy

Fotogalerie: Z Příbrami do Volar