Vzpomínkové setkání k 72. výročí bojů na Dukle.

16.10.2016 11:25

Naše skupina KČP z podkrkonošské oblasti Úpicka, s potěšením přijala pozvání na Slavnostní shromáždění a setkání s veterány II. světové války a ČSLA konané u příležitosti 72. výročí bojů o Duklu. Shromáždění připravil Klub Rusko, Společnost Ludvíka Svobody, Spolek veteránů ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Setkání se konalo 10. října ve velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Naše devítičlenná delegace vyrazila na cestu krátce po poledni dvěma auty. K domu Ruského střediska vědy a kultury jsme dorazili s předstihem. Měli jsme proto dostatek času nasát atmosféru ve vestibulu velkého sálu. Atmosféra tam byla velice soudružská a měli jsme možnost si s veterány, přímými účastníky bojů o Duklu krátce popovídat. Samozřejmě jsme se s některými z nich vyfotili před majestátní Matrjoškou, která vestibulu dominovala. Setkávali se zde přátelé ze všech koutů naší vlasti z řad KČP a debatovali o různých problémech se kterými se setkáváme  krátce po volbách do krajských zastupitelstev. Zamýšleli jsme se nad smýšlením současných představitelů státu, kteří jako veterány uznávají pouze účastníky současných vojenských dobrodružství pod vedením NATO, kterému velí USA a na ty, díky kterým zůstalo naše území československé zapomínají. Ta hodinka tak uběhla jako voda a už nás pořadatelé pozvali do velkého sálu , kde krátce po 16té hodině Zdeněk Zbytek shromáždění zahájil. Krátký úvodní proslov zástupce ruského velvyslanectví navodil příjemnou atmosféru, která provázela celé odpoledne. Vystoupila řada řečníků se svými krátkými, ale výstižnými projevy. Připomenu vystoupení Ludvíka Engela, předsedy Společnosti Ludvíka Svobody, jehož otec na Dukle bojoval jako náčelník 2. oddělení armádního sboru a na Slovensku jako velitel praporu. Padl při osvobozování Vážce. Na řadě fotografií je v blízkosti nebo vedle plk. Ludvíka Svobody. Pozorně jsme vyslechli i projev předsedy NR Klubu českého pohraničí ing. Milana Richtera. Všichni řečníci vyslovili úctu všem mrtvým i žijícím bojovníkům od Dukly. Je smutné, že naši novodobí, rádoby historici chrlí lži a urážky na způsob provedení operace v Dukelském průsmyku. A je strašné jakým způsobem se k těmto hrdinům chovají představitelé našeho státu. Nádhernou součástí slavnostního shromáždění bylo kulturní vystoupení čtyřčlenného souboru ze státního divadla z Voroněže. Hudbou a zpěvem nás všechny doslova přikovali k sedadlům. Na závěr se uskutečnil křest knihy Olina Jurmana s názvem Dvojitý agent. Křtu se zúčastnil i čestný host , fenomenální muzikant, Felix Slováček. Po provedení tohoto aktu slavnostní shromáždění ukončil Zdeněk Zbytek. Pozval všechny přítomné na raut, který se konal na zahradě Ruského střediska vědy a kultury. V hale před venkovní terasou si zájemci mohli koupit dvě knihy Olina Jurmana. Již jmenovanou publikaci Dvojitý agent a jeho předchozí knihu s názvem Špion. Autor obě publikace všem, kteří projevili zájem, podepsal. Odjížděli jsme domů plni příjemných dojmů a uspokojeni tím, že přece jenom žijí v naší vlasti lidé, kteří nezapomínají na válečné bojovníky ze II. světové války a vzdávají hold jejich odvaze a ochotě za svobodu své vlasti položit i svoje životy.

Autor: Jaroslav Vrba, člen KČP Úpice

Foto: Petr Hojnic

Fotogalerie: Vzpomínkové setkání k 72. výročí bojů na Dukle.

1 | 2 | 3 >>