Vzpomínka stále živá

07.05.1992 07:35

Největší vražedný konflikt z konce první poloviny dvacátého století. Boje na území čtyřiceti států a ve všech oceánech, desítky milionů zmařených lidských životů, škody za čtyři biliony dolarů. To je stručná charakteristika druhé světové války. Ztráty na majetku a hlavně na životech máme i na Vysočině a své o nich vědí i v Třešti na Jihlavsku. Řada z jeho téměř šesti tisíc obyvatel dodnes má v paměti otřesné fašistické zločiny. Členové Klubu českého pohraničí a jeho příznivci uctili i památku obětí holocaustu. Z Třeště bylo v květnu 1942 deportováno 107 obyvatel židovského vyznání. Přežilo jich pouze devět.

Někdejší vězeňský dvůr, kde fašisté 7. května 1945 zavraždili 34 občanů Třeště, byl místem pietní vzpomínky obětí druhé světové války. Jedna z účastnic setkání před zahájením řekla, že kdykoliv na dvůr vstoupí, má před očima rozbité hlavy a kaluže krve surově ubitých spoluobčanů. Nejmladšímu bylo sedmnáct roků. Připomínání tragedie ze 7. května 1945 rezonovalo v myšlenkách všech přítomných.

V paměti národa má navždy zůstat trvalá úcta k památce všech, kteří usilovali o svobodu své vlasti. Předseda Národní rady Klubu českého pohraničí Karel Janda (u mikrofonu) mj. konstatoval, že nestačí jen vzpomínat na oběti německého nacizmu a opomíjet současné projevy veřejné podpory násilí a vandalizmu. Zmínil, že přibývá situací, kdy příčinou hanobení pietních míst spojených s partyzánským hnutím a Rudou armádou je politická nenávist. Politická nenávist podporovaná některými poslanci a senátory, či představiteli výkonné moci. Výsledkem je i proti vůli víc než dvou třetin občanů České republiky připravovaná stavba vojenské základny USA v Brdech.

Zde je celý text Ing. Karla Jandy (PDF)