Vzpomínka na rok 1938

22.06.2010 15:33

Členové KČP o.s. chebského okresu si každoročně připomínají většinou jako jediní, pohnuté události měsíce září 1938 na našem okrese společně s položením kytic u pomníčků padlých příslušníků finanční stráže, policie i dalších státních zaměstnanců.

Nejinak je tomu i v letošním roce. Zástupci Klubu položili květiny k pomníkům a pamětní desce v Chebu, Horních Lomanech a Křižovatce.

Pro nezasvěcené chci připomenout o co vlastně v této době šlo.

12.9.1938 po Hitlerově projevu v Norimberku bylo zahájeno povstání henlainovců v českém pohraničí. V Chebu došlo ke srocení několika tisíc občanů německé národnosti a následnému vytloukání židovských obchodů, bytů a pogromů na antifašistické obyvatelstvo i z řad občanů německé národnosti.

13.9.1938 v Chebu opět začaly demonstrace. Kolem 11 hodiny bylo vyhlášeno stanné právo.Náměstí obsadilo vojsko a policie, byly zesíleny hlídky v ulicích. Ve městě se střílelo. Na nádraží přijížděli z Norimberka poslanci SdP, kteří se vraceli z nacistického sjezdu. Mnoho sudetských Němců z Chebu uteklo do Německa. V chebském hotelu Viktoria u nádraží bylo připravováno jednání zástupců henleinovců s členy mise lorda Runcimana.

14.9. 1938 pokračovala jednání v hotelu Viktoria až do poledne. Neúspěchem jednání skončila činnost anglické mise v ČSR. Navečer došlo v Chebu u nádraží při snaze provést úředně nařízenou prohlídku v kancelářích SdP v hotelu Viktoria k zabarikádování a následné střelbě členy SdP, později i z vedlejšího hotelu Wenzel. Na čs. straně byli tři padlí. Nejprve byl zasažen policejní strážmistr Klenner a poté ve snaze pomoci mu i dva zaměstnanci ČSD Bláha a Tejček. Kromě nich byli střelbou usmrceni další tři občané německé národnosti. Štáb SdP uprchl do Německa, odkud další akce řídil rozhlasem.

Napjatá situace trvala od poloviny září do začátku října, kdy čs. branná moc a fin. stráž vyklidila své pozice v okrese Cheb .

V této době padlo nebo bylo zavražděno v okrese Cheb 6 čs.příslušníků a dalších 13 bylo zraněno při přepadech služeben policie a fin. stráže a bojových střetnutích s ordnery SdP.

• Klenner Jan, policejní strážmistr, nar. 20.4.1911

• Bláha Emanuel, železniční zřízenec, nar. 8.12.1913 v Myslívě, okr.Klatovy

• Tejček Václav, vrátný ČSD, nar. 10.8.1908 v Záboří u Mostu

• Josiek Rudolf, dozorce fin. stráže, nar. 2.12.1914 v Ližbicích u Třince