Vystoupení u pomníku 2 padlých příslušníků ZNB u říčky Sopotnice u Veľké Lodiny na východním Slovensku.

22.05.2011 09:28

Vážení přátelé, dámy a pánové, zdravím Vás jménem Moravskoslezské krajské rady a opavského Klubu českého pohraničí. 9.května se před 66 lety československý lid radoval z porážky nenáviděného fašismu a ukončení 2. světové války v Evropě, nejstrašnější v dosavadních dějinách lidstva. Její hrůzy a osvobozeneckou misi RA a jejich spojenců jsme si připomněli u příležitosti tohoto výročí v prvních květnových dnech.

Zbraně však nadobro neutichly ani po válce, zejména na východním Slovensku, postupně i na dalších místech Slovenska a Moravy. Své životy nasazovali vojáci a příslušníci SNB, ZNB, v boji s bandami banderovců, kteří na své krvavé cestě z Ukrajiny na západ šířili teror, kradli, loupili, znásilňovali a vraždili nevinné občany.

Vážíme si iniciativy členů KČP z Gelnice, kteří 26.5.2007, zde u pomníku dvou statečných příslušníků ZNB, padlých v boji s těmito bandami zahájili tradici pietních vzpomínkových shromáždění.

Proto s úctou dnes již popáté vzpomínáme na všechny, kteří se zákeřným nepřítelem statečně bojovali a také položili to nejcennější – své životy.

V současné době je nanejvýš aktuální stále připomínat, zejména mladé generaci, co byl fašismus, kdo byli banderovci a jim podobní, aby se války a podobná zvěrstva v budoucnosti nemohla opakovat. Varovat před falzifikátory a manipulátory dějin a glorifikátory Bandery, pochybných „hrdinů“ typu bratří Mašínů. Je to naše povinnost k těm, co padli v boji s fašismem a v boji s banderovci, se všemi zrádci a zaprodanci západu, na čs. hranicích a ve vnitrozemí do r. 1989.

Je to také naše povinnost i k těm, kteří si zaslouží lepší a spravedlnější budoucnost. V tomto úkolu má i své nezastupitelné místo občanské vlastenecké sdružení KČP, ve spolupráci s dalšími vlasteneckými a občanskými organizacemi na Slovensku a v České republice. K tomu si popřejme odvahu, elán a vytrvalost.

Děkuji.

František Studený, MP MS KR KČP, P- MěR KČP Opava