Vyslechli jsme přímé účastníky událostí

24.10.2014 07:59

Praha

Karpatsko – dukelské operaci bylo věnováno 14. října 2014 společné setkání Společnosti Ludvíka Svobody (SLS) a Klubů českého pohraničí ze Středočeského kraje a Prahy. Není to náhoda, vždyť se jedná o jedno ze dvou nejvýznamnějších letošních výročí.

Jednání zahájil místopředseda Středočeské KR Jiří Glos a poté představil hosty, mezi nimiž byla např. přímá účastnice bojů Věra Holubeva. Ta prohlásila: „Já jsem nebyla hrdinka,“ a svěřila se se svými vzpomínkami na velmi obtížnou situaci, v níž byli v době bojů o Duklu i naši týloví vojáci.

Hlavní referát přednesl místopředseda Středočeské KR Jiří Klepetko. Jednalo se podrobné a hodnotné shrnutí důležitých událostí, od kterých uplynulo letos 70 let. Řečník zdůraznil velkou obtížnost bojů, hrdinství sovětských, československých i ostatních bojovníků i útrapy civilního obyvatelstva. Toto vystoupení by si zasloužilo zveřejnění.

V diskusi vystoupil František Štefka, spoluzakládající člen SLS v roce 2004. Vyzval k minutě ticha za Josefa Nálepku, který 1. října zemřel. Dále se vrátil k událostem před 70 lety v širších kontextech.

Ve druhé části setkání byl promítnut film Vlčie diery.

Dobře připravená akce by si zasloužila větší pozornost a účast. Berounsko mělo účast na této akci  velmi důstojnou. Neměl jsem to možnost spočíst ale asi nebudu daleko od pravdy, když napíši, že tvořili přibližně polovinu účastníků. Naopak naše Příbram měla zastoupení pouze symbolické, což bylo pro mne u tak významné akce docela velkým zklamáním..

Miroslav Maršálek, Jince

Fotogalerie: Vyslechli jsme přímé účastníky událostí

1 | 2 | 3 >>