Východní Slovensko - Veľká Lodina

31.05.2013 21:55

Nedaleko obce u říčky Sopotnica,kde je pomníček dvou příslušníků ZNB zastřelených v posledních bojích s banderovci na východním Slovensku se konalo pod patronací KČP vých.Slovensko sedmé pietní vzpomínkové shromáždění. Po páté se tohoto shromáždění zůčastnila pětičlenná delegace opavského KČP vedená Členem NR,místopředsedou KR a předsedou MěR KČP př.Františkem Studeným. S krátkou zdravicí u pomníčku vystoupila př.Martina Škrabáková a její 16-letá dcera Lucie byla nejmladší členkou a praporečnicí KČP Opava. 17.a18.5.jsme byli ubytování ve Spišské Nové Vsi a toto jsme využili k poznávání Památek jak tam,tak taky v Levoči. Naše poděkování patří Celnickým členům KČP př.Miroslavu Bilému a Miroslavu Čujovi za péči během pobytu va Spišské Nové Vsi.

Jan Seidel

ZDRAVICE

Vážení přátelé, dámy a pánové, milá mládeži, srdečně Vás zdravím jménem všech členů opavského Klubu českého pohraničí a poprvé také jménem zde přítomné pětičlenné delegace za statutárního města Opavy v Moravskoslezském kraji a městečka Zubří ve Zlínském kraji. Jsem ráda, že se s námi zúčastňuje nejmladší členka KČP MSK, která oslaví 26.5. krásných 16 let.

Vážení přátelé, je ke cti gelnickým členům KČP v čele s Miroslavem Bílým, kteří na 7. celostátním brněnském sněmu KČP v r.2006 vyslyšeli přání př. Vrzala oživit vzpomínku na padlé hrdiny v bojích s hordami banderovců na východním Slovensku, zde u pomníčku dvou zastřelených příslušníku ZNB u říčky Sopotnica nedaleko obce Veĺká Lodina.

Dnešní pietní vzpomínkové shromáždění je již 7. a opavská delegace společně s Vámi po páté s úctou vzpomínáme na ty, kteří byli zavražděni v bojích s banderovci v těchto místech, více jak dva roky po 2. světové válce, nejkrutější ve 20. století a v dějinách lidstva vůbec.

Oživovat a připomínat slavné bojové tradice národů Čechů a Slováků zejména mladé generaci je naší povinností, zavazují nás k tomu tisíce obětí vlastenců na frontách 2. světové války, při osvobozování ČSR, ale i po válce se zločineckými bandami a zrádci tehdejšího společného státu Čechů a Slováků. Čest jejich památce ! Vážení přátelé, přeji Vám pevné zdraví a nám všem elán a odvahu prosazovat a obhajovat historickou pravdu, ideje míru a rozvíjet plodnou spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou, mezi námi – přáteli Klubu českého pohraničí.

Velká Lodina 19.5.2013

Děkuji za pozornost.