Velká výprava z Příbramska

06.09.2015 09:33

Cínovec – Jedním z míst, kde se scházejí ochránci československých státních hranic a další pokrokoví občané je Cínovec. Právě zde byl vybudován pomník všem, kteří při střežení naší republiky padli. V sobotu 22. srpna 2015 sem uspořádala další autobusový zájezd Středočeská krajská rada KČP plk. ing. Jiřího Vrzala (KR) ve spolupráci s národní radou a okresní radou Příbram.

Byli jsme tam i my

Ve výpravě 46 členů a příznivců z Příbramska, Berounska, Kladenska a Prahy nebyli jen hraničáři z okresního města, ale například i z Jinec, Sádku, Dobříše a Rožmitálu pod Třemšínem. Měli jsme s sebou tentokrát i oba prapory, jak zelený - okresní rady KČP, tak i červený - ochránců československých státních hranic z Příbramska.

U pomníku padlých ochránců

Na místě jsme se sešli s dalšími přáteli z jiných míst České republiky. Jednotlivé delegace, včetně naší, položily květy k poctě všech, kteří na hranicích položili život. Předseda KR Jiří Pokorný ve svém vystoupení vylíčil úsilí, kterého bylo třeba, aby se myšlenka vybudování pomníku uskutečnila. Vyjmenoval osobnosti, které se o jeho vznik nejvíce zasloužily i ty přátele, kteří se podíleli na jeho pozdějších úpravách a ošetřování.

Pietní vzpomínka byla ukončena zpěvem československé státní hymny.

Poté účastníci poobědvali v blízké restauraci a zúčastnili se shromáždění v Českých Hamrech u pomníku Jaroslava Soukupa i následující besedy.

Ocenění pro Příbram a Chomutov

Téměř celý den s námi pobýval předseda Národní rady KČP RSDr. Milan Richter, CSc. U pomníku dekoroval stuhami prapory hraničářů z Příbrami a Chomutova. Ve svých dvou vystoupeních (na Cínovci a v Českých Hamrech) připomněl nejdůležitější úkoly Klubu českého pohraničí a pozval nás i na další alce, například na setkání v Hroznatíně, rodišti Generála Ludvíka Svobody, které se uskuteční 21. listopadu.

Věřme, že se příbramským hraničářům bude dařit podobně setkávat v tak velkém počtu častěji než dosud.

Miroslav MARŠÁLEK

FOTO: autor a Marie MARŠÁLKOVÁ