Ukázka vojenské bitvy v Malých Svatoňovicích

06.06.2017 10:27

A ještě jedna akce se konala v sobotu 27. května. Klub vojenské historie (KVH) Malé Svatoňovice – Odolov připravil akci s názvem Vojenská bitva. V prostorách bývalého dolu Ida si mohli návštěvníci prohlédnout vojenskou historickou techniku, také techniku hasičskou. K vidění zde byla historická auta, bojová technika od pušek, přes děla až po tanky T-34 a Tiger. Tato bojová technika se od 15:00 hodin představila  v přímém boji na nedaleké louce. Zde se proti sobě sešikoval oddíl pěchoty Rudé armády a jednotka vojáků Wehrmachtu za podpory již zmiňovaných tanků, ale i houfnic, kulometů a ze vzduchu obě jednotky podporovaly stíhačky Rudé armády a německých ozbrojených sil. Akci společně s KVH zajišťoval Obecní úřad Malé Svatoňovice za aktivní pomoci Sboru dobrovolných hasičů z Malých Svatoňovic. Zdravotní službu zajistila Báňská záchranná služba Odolov. Děkujeme všem organizátorům a především Františku Hlavicovi a Davidu Benešovi, kteří akci vymysleli a hlavně zajistili účast dobrovolníků v historických uniformách Rudé armády a Wehrmachtu. Tito dobrovolníci pečují nejen o uniformy, ale i o historické zbraně všech druhů. Padla zde také oprávněná obava, jestli letos nevidíme takovouto ukázku naposledy. Jestli totiž evropské mocenské složky prosadí návrh o užívání zbraní i historických, tak si je budeme možná jenom prohlížet.

Za KČP Úpice
Jaroslav Vrba