Uctění památky pohraničníka Jaroslava Soukupa

24.08.2016 20:44

V obci České Hamry se touto dobou každým rokem koná pietní akce k uctění památky pohraničníka Jaroslava  Soukupa. V místech, kde stojí dnes pomníček, byl mladý pohraničník dne 26. 8. 1963 smrtelně raněn při ochraně státních hranic ČSSR neznámým mužem, kterého spolu se svým kolegou zadržel, neboť muž mluvil pouze německy a měl u sebe pouze německé doklady.

Neznámý narušitel, který se dal na útěk,  pak později postřelil ještě další pohraničníky Josefa Musila a Ľudevíta Korbáše, kteří běželi se psem po jeho stopách. Rozeběhla se tehdy nebývale velká akce, při které se nakonec podařilo vetřelce zlikvidovat. Později se zjistilo, že narušitelem byl čtyřiadvacetiletý německý výsadkář D. Sudars, vyzbrojený pistolí Parabelum. Co ale na našem území pohledával, to se už nikdy nezjistilo.

Svobodník Jaroslav Soukup, který bohužel později v nemocnici zemřel,  i oba ranění vojáci byli za tuto akci vyznamenáni. Paradoxem dnešní doby je, že existuje Pomník Obětem železné opony u Chebu, kde můžete číst mezi jmény i jméno Soukupova vraha Ditricha Sudarse.

Všechny tyto skutečnosti připomenul ve svém projevu Milan Richter,  předseda Národní rady Klubů českého pohraničí. Mimo jiné uvedl: "Říkají nám - sloužili jste totalitnímu režimu! A znáte vy něco totalitnějšího, než jsou peníze? Peníze, jimiž kapitalismus vládne a je pro ně schopen vést války a zastavit vývoj celých národů?! Není žádná krize migrantů, je to krize kapitalismu, který již není schopen zajistit pro své občany ani základní životní potřeby a práva!"

Připomenul, že jedním z důležitých cílů Klubů českého pohraničí je zmapovat jména padlých pohraničníků a zjistit, za jakých okolností přišli o život. "Chceme to zmapovat také proto, abychom měli dostatek argumentů nejen k tomu se bránit, ale také útočit. Pohraničníci se nemají za co stydět, pomáhali budovat naši vlast, stáli neohroženě na stráži míru!", zdůraznil Richter.

Všem přítomným poděkoval poté Václav Čermák, předseda okresní rady KČP Chomutov a pozval všechny k besedě do místního hotelu Habsburg, kde zajistil občerstvení pro všechny účastníky OV KSČM Chomutov v čele s předsedou Jaroslavem Komínkem. Ten byla také jedním z významných hostů akce, kteří položili květiny k památníku. Dále byli přítomni např. Rudolf  Peltan, 1. místopředseda Národní rady KČP, Zdeněk Maršíček, předseda KČP v Ústí nad Labem a další. Na dotazy přítomných na besedě odpovídal také poslanec PSP ČR Josef Šenfeld, který je pravidelným účastníkem vzpomínkového aktu.

Soňa Grochalová

Fotogalerie: Uctění památky pohraničníka Jaroslava Soukupa