12.04.2015 08:35

Dnešního dne jsme uctili památku padlého pohraničníka při OSH svob. Františka Vaculi a britských letců...

Dnešního dne 10. dubna 2015 ve 14,00 hodin jsme u pomníku svob. PS Františka Vaculi uctili jeho památku položením květin a připomenutím si okolností jeho úmrtí. Po zahájení aktu, kterého byli přítomni mj. také člen Národní rady KČP Štěpán Drapák, čestný předseda ašské sekce OSK při KČP mjr. PS v.v. Václav Veselý, člen krajského zastupitelstva kraje Karlovy Vary pplk. PS v.v. Václav Sloup jsme vyslechli čsl. státní hymnu a následně stručně přivítal přítomné mjr. PS v.v. Milan Paučo (předseda ašské sekce OSH) a pak se ujal slova mjr. PS v.v. Antonín Juříček, který nás přítomné informoval podrobně o okolnostech, za kterých přišel zákeřnou smrtí o život náš pohraničník František Vacula.

Toho osudného dne 10.4.1956 byl velitel hlídky František Vacula ve službě s voj. Chalupníkem, který při výkonu služby za ženijně-technickým zabezpečením na stanovišti odpoutal pozornost velitele hlídky Františka Vaculy a v nestřeženém okamžiku se svou puškou vz. 52 zastřelil zezadu svého velitele a následně utekl do západního Německa. Zde vojenský sběh podlehl svým psychickým problémům, které ho provázely v následných letech života na Západě jako důsledek výčitek svědomí.

Důstojný akt umocnilo krásné slunné počasí a přátelské ovzduší přítomných bývalých ochránců hranic a členů KČP.

Text: Jaroslav Horák

Foto: Jaroslav Horák, Milan Paučo, Jiří Dařena

Fotogalerie: Uctění památky padlého pohraničníka při OSH svob. Františka Vaculi a britských letců