Uctění památky hrdinů obrany Slezska

03.05.2013 14:37

Konalo se 27.4.2013 na Ostré Hůrce u Háje ve Slezsku. Akci k 70. výročí popravy čtyř hrdinů, zakladatelů odbojové organizace Obrana Slezska pořádali – OV ČSBS v Opavě, obec Háj ve Slezsku, Místní odbor Matice Slezské a Jednota Československé obce legionářské v Opavě pod záštitou ÚV ČSBS, ÚV Matice Slezské a statutárního města Opavy.

Hájecký pěvecký sbor zahájil pietní shromáždění státní hymnou. Účastníky shromáždění přivítal starosta obce p. Karel Palovský.

Po položení kytic k památníku popravených zakladatelů odbojové skupiny Lad. Klimeše, Leoše Palyzy, Vlad. Metze a Frant. Sobotíka (29.4.1943 ve Vratislavi) vystoupil k založení a činnosti odbojové skupiny Obrana Slezska primátor statutárního města Opavy prof. Zdeněk Jirásek. Dále vystoupili – předseda ÚV ČSBS plk.v.v. Jaroslav Vodička, za pozůstalé Jiří Klimeš a další představitelé pořadatelů pietního shromáždění.

Akce se zúčastnilo více než 200 občanů z Háje ve Slezsku, jeho okolí a Opavy, včetně členů opavského KČP. Kladem byla dobrá účast mladých lidí.

Závěr patřil písničkám hájeckých (dospělých a dětských) pěveckých sborů.

29.4.2013 se opavský KČP aktivně podílel na oslavách osvobození města Hlučína na Opavsku. Hlučín byl osvobozen 28.4.1945 1. gardovou armádou 4.ukrajinského frontu.

1.května se členové KČP účastnili prvomájové manifestace.

František Studený
Foto : Jan Seidel