Uctění památky československých pohraničníků na Frýdlantsku

09.10.2017 22:11

V pátek 22.9.2017 se uskutečnila tradiční akce na uctění památky československých pohraničníků,obětí fanatických Němců na Frýdlantsku v roce 1938. Akci nazýváme zkráceně HaSrHe podle počátečních písmen obcí,kde se tragické události staly = Habartice,Srbská a Heřmanice.

Pravidelně na konci září vzpomínáme na události,které předcházely napadení Československa hitlerovskými vojsky a také si připomínáme i skutečnou situaci v soužití Němců a Čechů v tomto období.

V dnešní době jsme svědky brutální mediální kampaně, při níž je historie doslova obracena naruby,kdy se dovídáme,že se Čechoslováci těžce provinili v prvních poválečných dnech na "nevinných Němcích", kdy jsou zpochybňovány Dekrety prezidenta E.Beneše,kdy se zamlčují hrůzná fakta,která svědčí o brutalitě nejen německých vojsk,ale i německého obyvatelstva těsně před okupací a během války.

Na stanici pohraničníků v Habarticích a v Srbské zaútočili CIVILISTÉ z území Německa a postříleli naše pohraničníky,kteří tam byli ve službě. Zejména v Srbské byl jejich útok obzvláště zákeřný,protože na celnici tehdy přišel jeden občan Německa s tím,že chce pouze absolvovat předpsanou celní kontrolu,ale když se celníci začali věnovat jeho dokladům,jednoho zabil a druhého těžce zranil.Po tomto záludném útoku byla spuštěna kulometná palba z německého území,asi 50 metrů od tehdejší celnice.Připomínám,že tehdy ještě nebyla ČSR ve válečném stavu s Německem !!!

V Heřmanicích pan učitel Kodeš,který upozorňoval na nebezpečí rostoucího německého nacismu, byl zastřelen rovněž civilistou - členem henleinovské strany.

Na tyto naše vzpomínkové akce pravidelně přijíždějí vzácní hosté z řad poslanců, senátorů a místních představitelů obcí a je příjemné,že se jejich počet stále zvyšuje. Akce v Habarticích bývá každoročně podpořena i místní základní školou,jejíž ředitelka a učitelky přivádějí i své žáčky, aby se jim dostalo objektivních informací o začátku II.světové války,o řádění henleinovců, i o průběhu války v jejich kraji. Letos se zúčastnili i takoví významní lidé,jako senátor Canov, europoslanec Kohlíček,poslanec KSČM Skála,několik starostů z okolí a samozřejmě i starosta Habartic. Na úvod celé akce v Habarticích pronesl projev Zbyněk Cincibus a po něm i poslanec za KSČM Josef Skála.Během vzpomínkové slavnosti byla udělena vyznamenání mnoha ze jmenovaných a navíc jednomu z potomků zastřeleného pohraničníka,který se těchto akcí pokaždé zúčastňuje.

V Habarticích také uchovávají československý prapor,který v těch pohnutých dnech roku 1938 byl vyvěšen na celnici.

Po vzpomínkové akci nás pozval pan starosta na obecní úřad a tam jsme setrvali několik desítek minut při besedě s našimi hosty a představiteli obce Habartice.Menší delegace letos kvůli velmi složitým dopravním podmínkám,kvůli spoustě objížděk, dojela na hranici v Srbské,kde jsme položili květiny k památníku na tři zastřelené pohraničníky.

Po přesunu do Heřmanic jsme se sešli s místostarostou obce,který u památníku na učitele Kodeše  pronesl projev,který měl opravdu vynikající úroveň historickou i vlasteneckou. Po něm promluvil ke shromáždění člen NR KČP Zbyněk Cincibus a po tomto obřadu jsme se sešli,jako vždy, v blízké restauraci,kde po obědě následovala beseda s europoslancem za KSČM J.Kohlíčkem.

Za zmínku stojí i to,že jsme letos měli vinou onemocnění několika našich členů ztížené podmínky v tom,že nebyla k dispozici aparatura s mikrofonem,takže nebylo možno provést obvyklý obřad - na úvod zaznívá husitský chorál a po každé akci československá hymna. Tuto potíž vyřešily báječným způsobem tři členky KČP,které se ujaly role zpěvaček a hymnu začaly zpívat. Když se pak připojili i všichni ostatní,zjistili jsme, že jsme se tím ještě více sblížili a že ten obřad nejen neutrpěl na kráse,ale byl snad ještě působivější než se zvukovou aparaturou.

Hymna se nesla jak na hranicích v Habarticích,tak u Kodešovy skály v Heřmanicích v krásném zářijovém odpoledni,jak by klasik řekl, až do nebes. Bylo to moc krásné,velmi silný vlastenecký zážitek !

Antonín Suk

Fotogalerie: Uctění památky československých pohraničníků na Frýdlantsku