Uctění památky Anny Kvášové

09.01.2012 12:05

Ratajská obora, Úžice Pětičlenná výprava okresu Příbram se v pondělí 9. ledna 2012 zúčastnila vzpomínkových shromáždění k uctění památky Anny Kvášové, zákeřně zastřelené v Ratajské oboře na okrese Kutná Hora. Účastníci se sešli u pomníčku na místě události, kde vystoupili například poslanec a místopředseda ÚV KSČM Stanislav Grospič a předseda NR KČP Karel Janda. Poté položili květiny i na hrob Anny Kvášové na hřbitově v Úžici. Každého slušného člověka nemůže tento čin nechat chladným, když vezme úvahu, že se tak stalo v době, kdy tato žena sama pečovala o svoji dvanáctiletou dcerku. Vrazi se nechali pohostit a pak matku odvezli a na kraji lesa zastřelili. Teprve po šesti letech se podařilo vypátrat a potrestat pachatele. Letos od této vraždy uplynulo šedesát let.

V příbramské výpravě byli rovněž předseda OV KSČM Jiří Svoboda a jednatel okresní rady KČP (OR) Antonín Dostál. Společně s druhým jmenovaným držela čestnou stráž u pomníku i u hrobu Anny Kvášové členka OR Václava Králová.

Ratajská obora, Úžice
Text: Miroslav Maršálek