To nám nikdo neřekl

05.04.2014 08:14

Mezi fotografiemi, které jsem obdržel mne zaujala jedna, zaslaná Libuší Popelkovou, předsedkyní Klubu českého pohraničí z Horšovského Týna (Klub). Od všech ostatních se liší věkem lidí, které na ní autor zachytil. Jsou to totiž studenti střední odborné školy a středního odborného učiliště. Je ze zájezdu organizovaného Klubem do Flossenbürgu, jehož hlavní náplní byla exkurze v koncentračním táboře. Kromě prohlídky objektů s odborným výkladem měli účastníci možnost shlédnout dokumentární film s vyprávěním vězňů, kteří přežili pobyt v tomto lágru.

Klub pořádá podobné výlety pro mladé lidi každoročně. Byl již v Terezíně, v Lidicích a na některých místech opakovaně. V červnu 2014 se chystá  znovu do Terezína. Samozřejmě se studenty, kteří tam ještě nebyli.

O některých příliš vzdálených místech spojených s naší historií Klub pořádá besedy, často doprovázené filmem. Podobné akce se konají pod hlavičkou KČP i pro žáky základních škol a důchodce.

Často slýchám, že mladí nemají o historii zájem. To nemohu potvrdit a ni já, ani Libuše Popelková, která říká: „Vždycky máme plný autobus.“ A ještě výmluvnější a závažnější je myšlenka, s níž se svěřila jedna ze studentek po návratu z exkurze v koncentračním táboře: „Tohle nám ještě nikdo neřekl, ani ve škole, ani doma.“

Miroslav Maršálek, Jince