Středočeši v Drážďanech

22.05.2009 11:13

Neonacisté a pravicoví extrémisté z Evropy ohlásili pochod ulicemi Drážďan k výročí bombardování tohoto města na konci 2. světové války. To by nebylo poprvé, ale tentokrát to měla být největší akce tohoto druhu. Jakoby zapomněli, že to byli právě němečtí fašisté, kteří tento nejstrašnější konflikt rozpoutali.

Členové Klubu českého pohraničí ze Středních Čech se přidali k desetitisícům pokrokových lidí, kteří trasu plánovaného pochodu přehradili. V nepříznivém počasí po celou ohlášenou dobu pochodu blokovali rozsáhlé prostranství poblíž hlavního nádraží, odkud se pokoušeli neonacisté vyrazit do ulic města, tak jako v minulosti. Ten nakonec museli organizátoři akci pravicových extrémistů rozpustit, když jim policie neumožnila trasu změnit a jejich čas vypršel.

Blokády se zúčastnili lidé všech generací a různého politického smýšlení. O naši výpravu pečovali soudruzi z Die Linke a z Německé komunistické strany v čele s poslancem Zemského saského sněmu Hajko Kozlem.

Trochu jsme záviděli domácím kolegům to velké množství shromážděných mladých lidí, kteří byli na místě dávno před námi a ještě po našem odjezdu čekali na stanovištích, až se rozejdou poslední zbytky extrémistů. I ve výpravách z naší republiky byla řada mladých lidí, například z Prahy, Brna, Kolína, Benešova, Mělnicka a Příbramska a jistě i z mnoha dalších míst ČR.

Tentokrát neonacisté neprošli. Věřme, že neprojdou ani na žádné své jiné velké plánované akci. V prvních řadách proti nim jistě budou opět neohroženě stát, tak jako dříve na „čáře“, čeští hraničáři a jejich příznivci z KČP.

Miroslav Maršálek

Fotogalerie: Středočeši v Drážďanech