Středočeši v Chodové Plané byli i letos

09.09.2016 07:53

První víkend v září 2016 byl bohatý na akce, které se týkaly hraničářů. I mnozí Středočeši měli problém se rozhodnout, kam se vydají. Na setkání ochránců československých státních hranic nakonec náš kraj zastupovaly výpravy z Berounska a Příbramska – přesněji z Jinec.

Vlastní program

Mgr. Stanislav Kvasnička spolu s ostatními organizátory věnoval opět přípravě velkou pozornost a účastníci si odnášeli do svých domovů v Čechách, na Moravě ve Slezsku, na Slovensku i v Německu mnoho příjemných dojmů.

Zásluhu na tom měli i členové Slovanského folklorního souboru Legie Českomoravského slovanského svazu, kteří účastníky přivítali ruskými písněmi. Své vystoupení ukončili za podpory celého sálu Kaťušou.

Při slavnostním nástupu se státními vlajkami, prapory Klubu českého pohraničí a zástavami útvarů zazněly Československá hymna, chorál Ktož jsú boží bojovníci a na památku všech, kteří se těchto okamžiků nedožili i Večerka. Následovalo připínání pamětních stuh na prapory a předávání vyznamenání zasloužilým hraničářům i dalším významným osobnostem společenského života.

V programu kromě Stanislava Kvasničky vystoupila krátce řada bývalých pohraničníků i vzácných hostů, včetně zahraničních, aby posléze mohlo příjemné odpoledne pokračovat volnou zábavou při písničkách dechové hudby Amátovka ze Stříbra.

Zpestření pobytu

Časově byl program sklouben s dojezdem historické techniky Sboru národní bezpečnosti, Pohraniční stráže a Československé lidové armády. V prostorách kulturního domu byly instalovány výstavky stejnokrojů, vyznamenání, odznaků, fotografií a dokumentů z historie Pohraniční stráže, ale i jiných témat z historie či současnosti České republiky. Velkou pozornost právem budila bohatá expozice zbraní v 1. patře budovy.

A co naše výprava

I my jsme k tomu trochu přispěli. Přivezli jsme s sebou panely se snímky z minulého setkání v Chodové Plané a z dalších akcí Klubu českého pohraničí. Byly mezi nimi například z demonstrace na náměstí Jana Palacha v Praze nebo plavba vítězství po Vltavě, což byly akce důstojné a zasloužily by si, aby o nich věděla větší část veřejnosti. To však platí i o vlastním setkání v Chodové Plané. Poprvé zde byly k nahlédnutí i dva soubory levicových příspěvků z Haló novin, týkající se Příbramského regionu. Jeden byl z roku 2014, druhý zahrnovat texty a fotografie z roku 2015.

Závěr

Oproti podobným akcím a minulým setkáním se letos přišlo mezi pohraničníky podívat opět o něco více mladých lidí a dětí než vloni. To je zárukou pokračovaní krásné tradice, ale i nejcennějším poděkováním organizátorům za spoustu práce i úsilí s nímž se této záslužné práci věnovali.

Miroslav MARŠÁLEK, člen NR

Fotogalerie: Středočeši v Chodové Plané byli i letos