Slivice 2016 - 71. výročí poslední bitvy

12.05.2016 08:09

Milín - Ve středu 11. května se sešli u památníku Vítězství na Slivici členové a příznivci Klubu českého pohraničí s představiteli KSČM a dalších vlasteneckých organizací a spolků, aby uctili památku všech, kteří se zasloužili o osvobození Československa od německého fašizmu.

Účastníci položili věnce a květiny na podstavec před dvěma pilíři, kde je betonem zalité poděkování Rudé armádě, aby nebylo na očích veřejnosti. Ale i tak se dobře ví, že zde z 11. na 12. května 1945 vybojovali vojáci Sovětského svazu poslední bitvu na území Československa, když přispěchali na pomoc domácím lidem a partyzánům.

Po poslanci Stanislavu Grospičovi promluvili čestný předseda KČP Karel Janda a předseda spolku Vojáci proti válce Jiří Bureš.

Karel Janda rovněž předal ocenění Národní rady KČP Jindřichu Hacaperkovi, rovněž členu KČP a přímému účastníku zmíněných událostí na Slivici.

Část přítomných se přesunula pod obec Slivici ve směru na Konětopy k pomníčku místních mužů. Ty postříleli Němci krátce před tím, než byli nuceni se vzdát Rudé armádě. I těmto obětem naprosto nepochopitelného řádění již poražené armády se naši členové a příznivci s úctou poklonili.

text: Miroslav Maršálek

foto: Marie Maršálková