Slavnosti „Česko-slovenské vzájemnosti" v Brušperku

01.04.2016 06:00

Když jsme v sobotu 29. srpna 2015 v 10.00 hodin vyjížděli z Vrbna pod Pradědem, dále se zastávkou v Bruntále a v Krnově, kde jsme „natankovali" přátele do našeho „sběrného autobusu", bylo pošmourné, zamračené počasí. Zájezd do Brušperku za Ostravou, na „Slavnosti Česko-slovenské vzájemnosti", dříve konané ve Frýdlantu nad Ostravicí, pořádal OV KSČM Bruntál společně s Levicovým klubem žen (LKŽ) Vrbno pod Pradědem, Česko-ruskou společností (ČRS) Bruntál, Městskou radou Klubu českého pohraničí (KČP) Bruntál. Ale již při příjezdu do Brušperku k areálu parku a restaurace Na Letné nás vítalo krásné počasí a zlaté sluníčko. To rozehřálo srdce a rozzářilo oči všech našich přátel. O výbornou náladu se staraly soubory a jednotlivci „Šuba Duba Band" Milana Michny (mládežnický jazzový kolektiv výborných kvalit), kteří na slavnostech hostují již mnoho let; dále Lenka Krainová, zpěvačka skupiny „Proxima Orchestru" (s jedinečným sametovým hlasem muzikálových a popových písní); slovenský heligonkář z Kysuc s vtipnými a veselými písničkami, parodujícími dnešní dobu; taneční skupina „Jiřinky" při Klubu důchodců Paskov s asi pěti až šesti převleky včetně jednoho ve stylu kankánu s obrovským potleskem za jejich životní optimismus a radost; a vrcholem kulturního programu byla „Boršičanka" - dechový orchestr Antonína Koníčka s dvěma zpěvačkami a jedním zpěvákem, představiteli mladé krve z našeho Slovácka, s půvabem a invencí pro krásnou lidovou hudbu. Jejich písničky nás vyprovázely až do odjezdu.

Důležitost akce podpořila účast poslanců Parlamentu ČR za KSČM Ing. Miroslava Opálky a Ing. Leo Luzara; poslankyně Evropského parlamentu Ing. Kateřiny Konečné za KSČM; prvního místopředsedy ÚV KSČM Petra Šimůnka; krajského zastupitele JUDr. Josefa Babky; zúčastnili se i krajští funkcionáři Karel Klimša, Karel Kuboš a místopředseda ÚV KSS a předseda OV KSS okresu Čadca Milan Baršl.

Jejich vystoupeními se táhlo ústřední moto: „Nejsou na světě dva bližší si národy než Češi a Slováci!". „Nie smě si cudzí, cudzincov z nás urobili!" Historie ještě spravedlivě ohodnotí aktéry rozbití Československa v listopadu 1992!

A současné neštěstí migračních vln do Evropy z arabských zemí a Afriky - je třeba ukázat na skutečné původce rozvratu těchto zemí - NATO a USA, kteří svými vojenskými útoky, organizováním tzv. barevných revolucí zničili tyto země, zmocnili se nerostných surovin a ropy a zapříčinili strašné utrpění milionu obyvatel. A neštěstí Ukrajiny - zpřetrhání bratrských vazeb a svazků národů Ruska a Ukrajiny má stejné původce. Tisíce dětí, žen a mužů, seniorů, kteří zahynuli v obranných bojích na Donbasu - jsou výmluvným svědectvím.

Mohou nám sdělovávat a současní představitelé vyprávět jakékoli pohádky. Setkání přátel ze Slovenska, Moravy, Slezska a Čech potvrdilo, že slušní, rozumní a myslící lidé vědí, jaký je tento svět, stojí za ideály humanismu, bratrství a solidarity mezi národy světa a přejí si žít v míru a chránit přírodu našeho domova - rodné země. Opouštěli jsme příjemný areál plni krásných dojmů a díky bezpečné jízdě majitele autobusu pana Jiřího Vašuta a vzpomínkám na krásná slova konferenciéra programu, herce a komika Pavla Handla jsme se „nabili energií" do dalších dní.