SETKÁNÍ PŘÁTELSTVÍ

02.11.2014 07:43

V poměrně chladném sobotním ránu členové ašské sekce OSH KČP Pavel Duchan, Pavel Vacho, Štěpán Drapák a Jarda Horák v 05,00 hodin nasedli do teple vyhřátého SUV Ralfa Geigenmüllera, aby společně vyrazili na berlínské setkání bývalých ochránců SH NDR a nespravedlivě stíhaných příslušníků ozbrojených sil a státních zaměstnanců bývalé NDR v předměstské části Berlína BESTENSEE. Cestou jsme se spojili s přáteli Wolfgangem Rödelem a Ulrichem Vogelem a společně s dalším německým kolegou jsme přesedli do pohodlných dvou vozidel značky Mercedes a Peugeot a vyrazili na 3 hodinovou cestu do Bestensee u Berlína.

Zde v rozlehlém sportovním areálu LANDKOST - ARÉNY jsme se krátce před 9 hodinou pozdravili s řadou dalších německých přátel i s českou výpravou z Národní rady KČP, vedenou vedenou jejím místopředsedou plk. RSDr. Milanem Richterem,CSc.

Na zahájení v 9,30 hodin byli všichni přítomni přivítáni, včetně hostů z ČR a Polska, následně přednesl hlavní mírový a protiimperialistický projev profesor Anton Latzo. Za československé pohraničníky přednesl pozdrav a poděkování za rozvíjející se přátelství mezi KČP a německými soudruhy pohraničníky a členy GRH (společenství na pomoc a ochranu nespravedlivě stíhaných) místopředseda NR KČP Milan Richter. Ve svém vystoupení zmínil i uskutečněnou pietu a uctění památky položením květin u památníku padlých v 2. světové válce v Berlíně. Zároveň z pověření předsednictva NR KČP předal medaile přátelství II. stupně KČP dvěma německým kolegům.

O přestávce pak byly předány další symbolické dary KČP - vlaječky KČP dalším německým aktivistům Wolfgangovi Rödelovi, Ralfu Geigenmüllerovi, Ulrichovi Vogelovi, Werneru Wagnerovi, manželům Kathertovým, plukovníkům Schatzovi a Schliewovi, pplk. Egonu Hammerschmidtovi a řadě dalších.

Přátelské ovzduší, srdečnost, dobrá nálada a dobré občerstvení umocňovalo důstojný průběh této významné události. Při ní se setkal i nejmladší účastník této akce náš Pavel Vacho s jedním z nejváženějších a nejstarších hostů armádním generálem Hainz Kesslerem - bývalý ministr národní obrany NDR. A právě jemu předal i Jarda Horák symbolický dar přátelství československých pohraničníků a pohraničníků NDR - PŘÁTELSKÉ SPOJENÍ RUKOU - skleněný symbol.

S dobrými pocity i zážitky jsme se rozloučili před 15 hodinou a rozjeli se zpět domů.

Text: RSDr. Jaroslav Horák

Foto: Jaroslav Horák, Pavel Duchan, Egon Hammerschmidt