Psohlavci 2012

26.07.2012 21:41

Oseč

Druhý ročník okresního kola soutěže pro mládež Psohlavci se uskutečnil opěr v rámci pochodu k partyzánským bunkrům pod Třemošnou. Organizovali ji Okresní rada Klubu českého pohraničí v Příbrami společně s Pionýrskou skupinou Jince (PS Jince), ve spolupráci s organizátory zmíněného pochodu, to je Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM).

Hlavním smyslem bylo, přivést příslušníky nejmladší generace k tomu, aby se zajímali o regionální dějiny. Aby se dokázali orientovat v nepřehledné záplavě různě kvalitních informací, kterými jsou obklopováni.

V první části akce bylo využito zkušeností PS Jince z pořádání podobných soutěží při Zimním přechodu Plešivce a z pochodu Příbram – Slivice. Účastníci plnili na trase různé vědomostní a dovednostní úkoly. Pro velký zájem malých dětí musely být letos soutěžící operativně rozděleni do dvou skupin podle věku, z nichž každá měla svého „partyzánského velitele“.

Bunkry pod Třemošnou nedaleko obce Obecnice byly krátce po svém vybudování v roce 1943 vyzrazeny Němcům. Partyzány bylo třeba rychle varovat. Proto byl další disciplínou běh. V případě střetu s nepřítelem bylo nutné se umět bránit. A tak byli soutěžící prověřeni i v hodu na cíl.

Starší žáci ve věku od 10 do 15 let kromě toho absolvovali test ze znalosti historie a přírody Brd. Poděkování za dobrou spolupráci patří mimo jiné i mladým členům 31. základní organizace KSČM Příbram v čele s předsedou Zbyňkem Bílkem a zastupitelům města Příbram za tutéž stranu Jarmile Potůčkové, Zbyňku Havelkovi a Antonínu Bartoňovi.

V kategorii starších zvítězili Martin Šilhánek a Karel Kroča z Pionýrské skupiny Jince před Petrou Švábovou z Mirovic (okres Písek), v kategorii mladších byla nejlepší Aneta Sadílková z Lázu před Marií Švábovou z Mirovic a loňským vítězem Martinem Smolou z Jinec.

Text a foto: Miroslav Maršálek