Přínos města Bruntálu k ochraně státní hranice
Dne 25. června letošního roku se konalo v Nymburce celostátní setkání Klubu českého pohraničí, jehož součástí je sekce ochránců státních hranic sdružující příslušníky Pohraniční stráže.
Při této příležitosti bylo vzpomenuto přijetí zákona O ochraně státních hranic - Národním shromážděním ČSR ze dne 11. června 1951. Vysoce oceňujeme tento zákon, jehož obsah naplňovali v praxi českoslovenští pohraničníci. Zákon byl projevem vůle naprosté většiny obyvatel a jejich odhodlání bránit svou vlast před vnitřními i zahraničními nepřáteli lidově demokratického státu. Příslušníci Pohraniční stráže a ochrany státních hranic plnili svůj čestný úkol v souladu s právním řádem mezinárodně uznávaného a respektovaného člena OSN - ČSR a ČSSR. Jsme hrdi na svou službu vlasti.
A nyní k přínosu našeho města Bruntálu. Vrátit se musím do měsíce září roku 1957, kdy z Olomouce do Bruntálu bylo přesunuto Vojenské učiliště Pohraniční a Vnitřní stráže. O této skutečnosti dnes v Bruntále v podstatě nikdo neví. Jen několik desítek fotografií ve fotografické kronice města Bruntálu toto potvrzuje.
Přesunem tohoto vojenského učiliště pokračovala tradice vojenských posádek v Bruntále. Učiliště plněním hlavního poslání posílit důstojnickou složku Pohraniční a Vnitřní stráže a zapojením velitelského sboru do života města konalo pro obyvatele po všech stránkách neocenitelnou službu. Vždyť důstojníci a poddůstojníci z povolání byli zapojeni do celé řady funkcí ve státních, stranických a kulturních orgánech a organizacích. Zanedbatelná nebyla ani možnost zdejších děvčat, provdat se za nás žáky učiliště. Zde byla mezi námi navázána přátelství trvající dodnes a stejně tak vztah k městu Bruntálu. Vše trvalo do roku 1966, kdy bylo učiliště přesunuto do Holešova.
Za Klub českého pohraničí
Josef Čepek