Příjemný výlet do Chodové Plané

07.09.2013 20:14

O posledním prázdninovém víkendu se naše výprava zúčastnila setkání hraničářů v Chodové Plané. V sále kulturního domu se uskutečnilo 31. srpna 2013 celostátní setkání veteránů Pohraniční stráže (PS). Pořádala ho sekce ochránců československých státních hranic Klubu českého pohraničí Planá, o. s. Ve stopách plánských Chodů a KVH bPS Hraničář.

Ještě před vstupem do objektu zaujala nejen účastníky akce ale i náhodné kolemjdoucí přehlídka techniky PS, Veřejné bezpečnosti a armády. Například vozidlo VB bylo vyvedeno ve stejných barvách (žluté a bílé) jako motocykl VB, který představil Jiří Hacaperka na akci Hurá na prázdniny v Příbrami. Velmi působivý byl nástup vlajkonošů v historických uniformách s prapory KČP a sekcí OČSSH, kterým byla zahájena oficiální část setkání. Součástí ceremoniálu byly i naše dva příbramské prapory. Na výstavce ve vstupních prostorách si účastníci mohli prohlédnout mimo jiné i panely s fotografiemi z našich příbramských akcí a výletů, například na Slivici, oslavy 110 let od narození Julia Fučíka na Olšanech, okresní kolo soutěže Psohlavci nebo setkání hraničářů v Poběžovicích a v Nymburce. Mnozí z přihlížejících se na snímcích našli.

Člen naší výpravy Otakar Veselý vystoupil v diskusi za o. s. Vojáci proti válce.

Oproti jiným podobným akcím se mohou organizátoři pochlubit podstatně větší účastí mladých lidí. Zvláště chlapci v uniformách vyvolávali u pamětníků nostalgické vzpomínky na krásné období jejich života. Mezi hosty byli přivítání bývalí velitelé PS, zástupci občanských sdružení Vojáci proti válce a Svazu mladých komunistů Československa.

Dojeli jsme si domů velmi příjemní dojmy.

Miroslav Maršálek

Fotogalerie: Příjemný výlet do Chodové Plané