Příjemné setkání pamětníků na Vašíčku

07.07.2014 11:39

Členové Klubu českého pohraničí z Příbramska si udělali výlet do západního pohraničí. Již popáté se tu totiž sešli přátelé, kteří jako příslušníci Pohraniční stráže sloužili na pohraniční rotě Vašíček v okrese Tachov nebo na některé ze zaniklých rot v tomto úseku státní hranice. Na srazy na náměstí v Tachově i na návsi v Lesné se jich dostavují desítky a jejich počet se každoročně zvyšuje. Vždy společně  navštíví areál roty, který je v současné době neudržovaný a silně chátrá. Velká část z nich se vyfotografuje u hraničního kamene 5/4, který byl stykem se sousední rotou a brigádou. Poté se po skupinkách vydají na různá stanovitě v úseku a jeho okolí.

Každoročně sem přijíždí i naše členka Marie Maršálková z Jinec, která sice u Pohraniční stráže nesloužila, ale přesto pomáhá s propagací KČP dokonce aktivněji, než mnozí skuteční strážci hranic. I z tohoto setkání pořídila fotodokumentaci.

Jak to bylo letos

Letos se setkání trefilo do termínu, kdy byla slavnostně uvedena do provozu nově vybudovaná rozhledna na vrchu Havran. Ti, kdo si mysleli, že se bude jednat o zpestření programu, byli zklamáni. Naopak celý prostor kolem byl pro osobní vozidla v tento den uzavřen a pouze do části měla být vpuštěna jen ta auta, jejich majitelé si na základě předem nahlášených poznávacích značek vyřídí průjezd. Nakonec ale ani to nestačilo a do blízkosti roty smělo pouhých deset z 28 vozidel. Strážce nás ubezpečil, že se jedná o omezení, platící pouze v tento jediný den. Zájemci mohli využít smluví dopravy pořadatele nebo přijet v jiném termínu, což obojí šlo využít pouze účastníky, bydlícími v blízkosti. Kamarádi se Slovenska a Moravy si budou muset ještě počkat.

Tak zase za rok!

I tak bylo velmi příjemné setkání lidí, zastávajících podobné názory na často zatracovanou minulost. Dostavili zase noví kamarádi, kteří ocenili pravidelné konání akcí a litovali, že se to nedozvěděli dříve.

Tak příště bez omezení!

Miroslav Maršálek