Poznávací zájezd KČP MSK

30.08.2016 21:05

„Po stopách obětí nacismu a fašismu“ na Opavsku se uskutečnil 18. června 2016. Zahájen byl ve Skrochovicích, /obec mezi Opavou a Krnovem/, u Pamětní desky obětem prvního sběrného koncentračního tábora v tehdejším Československu, umístěné na budově hasičské zbrojnice, vedle bývalého cukrovaru, kde tábor vznikl a svoji funkci plnil od 15. 9. 1939 do 15. 12. 1939.

Prošlo jím na 700 vězňů, převážně polské národnosti, v menší míře Češi z Těšínska a Opavska. Na místním hřbitově jsme uctili památku položením kytice na hrob s Památníkem 13ti obětí tábora – zde pohřbených polských občanů. S historií tábora nás seznámil předseda MěR KČP Bruntál a člen KR KČP MSK Josef Halabala.

Druhou zastávkou byl hřbitov Rudé armády v Hlučíně, kde jsme uctili památku více než 3 300 vojáků a důstojníků Rudé armády položením kytice u Pomníku padlých RUDOARMĚJCŮ.

V roce 70. výročí osvobození Hlučína byly zde se všemi poctami uloženy ostatky gardového poručíka V. A. Staška (26.4. 2015).

Následovala exkurze Areálem čs. opevnění v Darkovičkách nedaleko Hlučína, zejména pevnosti „Alej“, která je nejlépe obnoveným pěchotním srubem v České republice. Veškerá výstroj a vybavení je autentické z roku 1938.

Linie čs. opevnění byla postavena v letech 1935 – 1938.

Poslední zastávkou byl městský hřbitov v Opavě, kde se nachází i židovský hřbitov s pomníkem obětí 22 židovských občanů, účastníků pochodu smrti Opavou v lednu až únoru 1945, pohřebiště vojáků Rudé armády, kde jsme položením kytice uctili památku více než 3 000 padlých v krutých bojích při osvobozování Opavy a Ostravy v dubnu 1945. Navštívili jsme i hrob Petra Bezruče.

Zde jsme úspěšně ukončili putování „Po stopách obětí nacismu a fašismu“ Opavskem.

Fr. Studený

Fotogalerie: Poznávací zájezd KČP MSK