Poručík PS Václav HORVÁTH

18.11.2014 07:00

Mnozí v nás jsme shlédli 13.10.2014  pořad Reportéři ČT ,ve kterém obhajoval předseda KČP Sušice Jaroslav Žák prakticky existenci pomníku vlastence-poručíka Václava Horvátha, který byl před 55 lety zavražděn zběhem- vojínem Řandou. Samozřejmě obhajoval vůbec zákonnost OSH. Pořad přinesl mnoho, ukázku normálního zdravého rozumu a nenávist až ubohost na druhé straně.

Více o pořadu-  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/214452801240040/video/).

Desku pomníku se podařilo bývalému veliteli p. Mayerovi na Modravě uschovat. Díky MěÚ Sušice, OÚ Modrava a CHKO Šumava byl pomník 4. listopadu 2010 v blízkosti původního místa z roku 1960 rekonstruován. Současné místo pomníku je u odpočívadla informačního střediska na Březníku. Je to asi 5 km z Modravy. Tam se dostanete pěšky nebo na kole, protože se návštěvník pohybuje v 1. zóně CHKO Šumava.

Na pravidelné klubové besedě dne 5.11.2014 Oblastní rady KČP v Olomouci  jsme si  celý pořad ČT promítli, seznámili jsme se se všemi dokumenty ze života a smrti por.Horvátha a v diskusi jsme zaujali zcela jednotné stanovisko-por. PS Václav Horváth padl hrdinně při ostraze našich státních hranic, při plnění své vlastenecké a zákonné povinnosti. Padl při plnění přísahy, přísahy, kterou složil demokratickému a uznávanému státu.

Padl rukou vojenského zběha, který porušil přísahu, který využil jemu svěřenou zbraň k zavraždění svého nadřízeného. Zběh je v každé armádě zběhem, vrah zůstane vždy vrahem!

Naše sekce OSH  v Olomouci hrdě nese název por.Horvátha. Jeho hrob je v městě Litovel, od jeho příbuzné-neteře Boženy Entrové- máme písemný souhlas, že pomníček má naše OR KČP  právo upravovat a starat se o něj. Tak také činíme, nejen ve sváteční vzpomínkové dny ho navštěvujeme, pokládáme kytice a zapalujeme svíčky. Dne 14.11.2014 jsme na hřbitově v Litovli navštívili společně s přáteli z VSA v Prostějově poslední místo odpočinku por.Václava Horvátha, položili věnec v barvách naší vlajky, vzpomněli si v několika větách na jeho osud, zapálili svíčky a tím vzdali čest jeho památce. Také jsme si s povděkem vzpomněli na naše druhy-příslušníky KČP Sušice, kteří nezapomínají, tak jako nezapomínáme ani my!

Čest jeho památce!

Nezapomínáme!