Pochod Ne základnám z Jinec (Příbramsko) do Chaloupek (Berounsko)

22.07.2009 11:35

Ani tentokrát nechyběli členové Klubu českého pohraničí ze Středních Čech (ale ani z jiných krajů) v sobotu 25. července na akci občanské iniciativy Ne základnám a Ligy starostů proti radaru. Na náměstí v Jincích totiž startoval pochod, jehož trasa vedla Vojenským újezdem Brdy a končila v Chaloupkách na okrese Beroun, poblíž Záskalské přehrady.

Účastníci z celé republiky tak protestovali proti snahám o zřízení americké radarové základny na našem území, ale i upozorňovali na to, že ticho kolem radaru neznamená, že by se militantní kruhy u nás (i v USA) a české pravicové politické strany této myšlenky vzdaly. Jen před volbami mlčí, aby neztrácely hlasy.

Nikdo se nenechal obalamutit ani televizí, která opakovaně „zvala“ na 15. hodinu, přestože akce začínala již o hodinu dříve. Někteří občané z okolních obcí přiznali, že je odradilo nejisté počasí, když se krátce před akcí přehnala údolím Litavky silný slejvák. Letos nepřijelo tolik účastníků jako na podobnou akci v roce 2007, ale o to významnější hosté z celé České republiky se zde sešli.

Úvodní shromáždění v Jincích moderovala mluvčí OI Ne základnám Jana Glivická. Na půdě městyse přivítal nejvýznamnější osobnosti starosta Josef Hála (člen KČP). A pak už se po stručném projevu mluvčího OI Jana Májíčka s krátkými vystoupeními střídali další řečníci. Velké pozornosti se těšil například starosta Příbrami a předseda Ligy starostů senátor Josef Řihák, který dlouhodobě patří k největším bojovníkům proti radaru ze sociálních demokratů. Velké uznání si však zasloužil i poslanec KSČM Stanislav Grospič (KČP), který organizoval nebo se podílel na řadě mírových akcí ve Středočeském a Plzeňském kraji nebo v Praze. A navíc, přestože měl v ten den půlkulaté narozeniny, prošel s ostatními účastníky vlastního pochodu celou trasu.

Až z Ostravy docestoval historik a publicista Petr Rohel. V roce 1968 se podílel na studentských protestech proti příchodu vojsk Varšavské smlouvy. Ve svém vystoupení v Jincích prohlásil, že by se tudíž musel stydět, kdyby proti příchodu cizích vojsk neprotestoval dnes.

Část, většinou mladých účastníků, se vydala na cestu o víkendech zpřístupněným územím Vojenského újezdu Brdy, aby si nakonec odpočinuli v Chaloupkách. Tam si mohli vybrat z dalšího připraveného programu. Nechybělo promítání dokumentů týkajících ze mírové problematiky, tombola, možnost podepsat petici žádající referendum o radaru, nebo třeba jen posezení v zahradní části restaurace či diskuse s hosty.

Úvodní mítink i celou akci ovlivnily blížící se parlamentní volby. Diskuse svědčily o velké názorové pestrosti pochodujících. Přesto se v přátelské atmosféře shodovali na jednom názoru vyjádřeném i transparenty s nápisy: „VOLTE PROTI RADARU!“ nebo „STOP POSLANCŮM PRO RADAR!“Mezi účastníky shromáždění, pochodu i závěrečného setkání v Chaloupkách byl i předseda Středočeské KR KČP Jiří Pokorný se svým červeným praporem v krásné zelené brdské přírodě v záplavě převážně bílých transparentů opravdu vidět.

Miroslav Maršálek, Jince

Fotogalerie: Ne základnám