Pietní vzpomínka v Třešti

15.05.2015 14:30

V Třešti, šestitisícovém městě nedaleko Jihlavy se každoročně koná jeden z největších pietních aktů k uctění památky obětí druhé světové války. Konec válečného konfliktu zde byl mimořádně tragický a zasáhl snad každou rodinu ve městě.

Dne 5. května 1945 na budově městského úřadu zavlála československá vlajka a strategická místa ve městě obsadily revoluční gardy. O dva dny později se do Třeště vrátily elitní jednotky SS … Řada obránců města padla v boji, mnohem strašnější však byla pomsta na obyvatelích. Na vězeňském dvoře bylo popraveno 33 mužů, mnohé z nich na smrt poslala mladá německá dívka, které esesmani dali na jeden den právo rozhodovat. Herta Kašparová vybírala především mezi svými vrstevníky …

V letošním jubilejním roce městská organizace KSČM spolu s Klubem českého pohraničí připomněla tragické události květnových dnů v úterý 5. 5. komponovaným pořadem a položením věnců na bývalém vězeňském dvoře a u pomníčků na místech, kde padli stateční obránci města. Čest památce obětí vzdal předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná, předseda Krajské rady Klubu českého pohraničí kraje Vysočina Miloslav Wasserbauer, předseda Krajského výboru KSČM Vysočina Pavel Kalabus, a další hosté, spolu s asi  sedmdesáti místními občany. Třešť na své hrdiny nezapomene.

Po aktu následovala v klubu seniorů beseda s hosty, otázky směřovaly k práci Evropského parlamentu, dohodě TTIP, diskutovány byly problémy současné politické situace v ČR i zahraničí.

Na besedě předal předseda Krajské rady KČP  Miloslav Wasserbauer  „Čestné uznání“ Národní rady KČP autorce a režizérce pietního aktu Anně Fencíkové.

Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se příští rok na shledanou.

Helena Vrzalová, Třešť

Fotogalerie: Pietní vzpomínka v Třešti