PIETNÍ AKT V TEREZÍNĚ

05.05.2012 16:16

Stovky občanů se v sobotu 5. května poklonilo obětem nacizmu z Malé pevnosti i terezínského ghetta. S hlavním projevem vystoupil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Mezi přítomnými byla zastoupena i početná delegace Klubu českého pohraničí.

Pietní akt v Terezíně je také příležitostí k tomu, abychom si připomněli 67.výročí osvobození naší republiky slavnou Rudou armádou, která při našem osvobození sehrála rozhodující úlohu. Nikdy nezapomeneme, kdo nám nabízel v roce 1938 pomoc a kdo přinesl naším národům v roce 1945 svobodu. Právě pietní akt v Terezíně je také příležitostí k tomu, abychom dnes, kdy u nás opět o sobě dávají vědět neofašisté nezapomněli jaké zrůdnosti napáchali. Svědčí o tom skutečnost, že v Terezíně, Malé pevnosti, se odehrála ke konci války jedna z nejkrutějších vražd 48 mužů a tří žen. Dne 2. května 1945 je fašisté vyváděli na terezínské popraviště. Byli to většinou mladí lidé a věřili, že se dočkají svobody. Německá armáda v Berlíně kapitulovala a německý fašismus byl poražen, přesto s nevýslovnou krutostí vraždil dál. Ne jistě náhodou řada popravených patřila ke komunistickému hnutí. Proto jako členové Klubu českého pohraničí poučeni z minulosti upozorňujeme na nebezpečí sílícího neofašismu a důsledně proti němu vystupujeme.Odmítáme všechny snahy na zrušení Benešových dekretů a rehabilitaci odsunutých sudetských Němců a vyjadřujeme nesouhlas, že ČR je od roku 1991 opět v rámci spojeneckých závazků účastníkem válečných dobrodružství.

Zdeněk Maršíček, předseda Ústecké rady KČP