Pietní akt v Čelákovicích

03.10.2016 07:23

Ve středu 28. září se v  jedenáct  hodin shromáždili účastníci pietního aktu před    prodejnou Elektro v Masarykově ulici v Čelákovicích, aby si připomněli brutální vraždu štábního strážmistra SNB Jaroslava Honzátka, skupinou bratrů Mašínů, před 65 lety.  Mezi hosty byli příbuzní zavražděného Jaroslava Honzátka, poslanci PČR Miloslava Vostrá, Stanislav Grospič, Jan Klán, Marta Semelová, Stanislav Huml, senátor Jaroslav Doubrava, představitelé OV KSČM ze Středočeského kraje. Na zahájení zazněla Československá státní hymna. Delegace zde položili věnce a kytice, které po skončení akce byly převezeny ke hrobu rodiny.  Předseda NR KČP Milan Richtr ve svém úvodním projevu připomněl zrůdnost činů bratří Mašínů a jejich skupiny, která se za každou cenu chtěla dostat do Spojených států, i za cenu nejvyšší, za cenu lidského života. Tady se pak Mašínové stali žoldáky v cizinecké legii a bojovali za zájmy USA. Předstvil se zde i lídr krajské kandidátky KSČM Zdeněk Štefek, vystoupil i sanátor Doubrava. Na domě, kde dřív byla službna SNB, byla se souhlasem majitele, odhalena pamětní deska.  Čestnou stáž zde stáli členové KČP v dobových uniformách příslušníků SNB a praporečníci Klubu českého pohraničí. Celý vzpomínkový akt byl zakončen Husitským chorálem.

Text: L.Nyš
Foto: M.Maršálek