Oslavy SNP – Makov 2017

20.09.2017 20:36

Za příjemného počasí se 28. srpna v Makově u památníku 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky uskutečnilo pietní setkání Čechů a Slováků u příležitosti oslav 73. výročí SNP.

Pietního aktu se účastnili jako hosté představitelé územně správních celků Žilinského a Zlínského kraje, měst a obcí, zástupci diplomatického sboru RF a ČR v Bratislavě, někteří poslanci zastupitelských sborů – SNR a PS - P ČR, Svazu protifašistických bojovníků a bojovníků za svobodu ČR a SR, ale i zástupců KR KČP Zlínského a Olomouckého kraje a široké veřejnosti. Setkání bylo zahájeno v 11 hod. státními hymnami SR a ČR společně s čestnými salvami. Následoval pietní akt položením kytic a věnců jednotlivými delegacemi. S proslovy vystoupili zástupci územních celků, rada zastupitelského úřadu RF v Bratislavě, poslanci nejvyšších zastupitelských sborů ČR a SR, SPFB   aj.

Za KČP vystoupil předseda OR KČP Vsetín – př. Zdeněk Vejpustek, děkuji Zdeňkovi,  z vystoupení vybírám.

Vážení přátelé.

připomínáme si zde u památníku 1. čs. part. brigády J. Žižky 73.výročí SNP,

připomínáme si to, jak naši občané bojovali za svobodu, za svou vlast, jak byli v tomto boji stateční a také jak položili v tomto boji své životy.

Mnozí současníci si neuvědomují, že se mohou dějiny opakovat. Některé sdělovací prostředky mainstremu nám dávají nálepky extrémistů, xenofobů nebo nostalgiků, kteří si jen připomínají staré časy. Pravda je ovšem taková, že pokud si nevážíme obětí padlých v boji za osvobození vlasti a nabyté svobody, seberou nám ji jiní, kteří si z nás, našich dětí a vnuků chtějí udělat otroky.

Toto nesmíme dopustit.

Proto z tohoto místa vyzývám ty, které jsme si zvolili jako naše zástupce ve vládách našich států, aby konali ve prospěch našich národů. Občany vyzývám k tomu, aby se snažili ve volbách vybrat dle svého rozumného úsudku lidi, kteří nás opravdu chtějí chránit a nenechají se ovlivnit sebevražedným západním vlivem.

Nemůžeme si jen připomínat, jak naši tátové a dědové bránili svou vlast, ale i my musíme jasně dát najevo co chceme a co nechceme.

Nechceme zde žádné lidi, kteří si neváží ceny života a vnucují nám svůj styl života.

To není náš přístup k životu, ani naše kultura.

My jejich zvyky respektujeme v jejich zemích, ale zde NE. Nejsme rasisti. V naší zemi žije a pracuje spousta jiných cizinců, kteří se přizpůsobili a žijí s námi v pohodě.

Toto je naše země a my ji nikomu dobrovolně nedáme.

Už jsme svou netečností připustili to, že se zkreslují a křiví dějiny, mladí lidé neznají historii země, ve školách je jim vnucována demagogie, která ohrožuje zemi a umožňuje likvidaci evropských hodnot.

Toto nesmíme dopustit a společným úsilím se ubráníme.

Děkuji za pozornost.  „

Akce proběhla v klidu a byla důstojnou připomínkou událostí konce druhé světové války, obětí domácího odboje a partyzánského hnutí při osvobozování Československa v letech 1944-45.

Za KR KČP Zlínského kraje  -  JUDr. Miroslav Kovář, CSc.

Fotogalerie: Oslavy SNP – Makov 2017