Nově: Klub českého pohraničí Stanislava Kofroně

17.12.2015 21:16

Změnu názvu okresního klubu schválilo okresní shromáždění ve čtvrtek 26. listopadu 2015. Stalo se tak po předchozím souhlasu dcery Stanislava Kofroně Ing. Evy Havlíčkové.

Proč

Stanislava Kofroně jsme znali jako velmi kamarádského člověka, který velmi usilovně sbíral vše, co souviselo s českým venkovem, ať už to byla hudba, architektura, či příroda. Jeho obrázky mapují revoluční tradice českého národa, zejména jsou známy Stanislavovy kresby pomníčků partyzánům, vojákům Rudé armády i momentky z akcí KČP a dalších pokrokových organizací. Část z nich se týkala například boje proti záměru vybudovat v Brdech americkou vojenskou základnu s radarem. Kdo by neznal například jeho kresbu památníku Vítězství na Slivici.

Vztah k dětem

Jako vynikající učitel byl Stanislav Kofroň jedním z nemnoha příslušníků naší generace s vřelým vztahem k mládeži. Děti školního věku i studenty dokázal nadchnout svým poutavým vyprávěním o významných osobnostech či událostech podbrdského regionu. I jedna z jeho posledních cest vedla mezi jinecké Pionýry.

Dcera Eva Havlíčková

O vyjádření jsme požádali dceru soudruha Stanislava Kofroně ing. Evu Havlíčkovou. Řekla nám: „Můj otec byl nejen zakládajícím členem okresní rady KČP Příbram, ale především aktivním funkcionářem, dopisovatelem a výtvarníkem. V dnešní složité době je třeba si vážit lidí, jako byl on, a kterých, bohužel, rychle ubývá.
Jeho krédem bylo upřednostnění věcí veřejných před soukromými a osobním příkladem, s nesobeckým nasazením všech sil, prosazovat zásady správného vlastence a komunisty.
Vím, že rozhodnutí klubu by ho velmi potěšilo.“

Standův odkaz

Eva Havlíčková jde ve stopách svého otce co se týká vztahu k lidem kolem sebe. Některé Stanislavovy kresby doplnila svými verši. Za propagaci Klubu českého pohraničí byla i ona oceněna vyznamenáním Národní rady KČP. Věřím, že společně s ní budeme v naplňování Standova odkazu pokračovat i my ostatní hraničáři a komunisté, kteří jsme ho znali.

Miroslav Maršálek

Fotogalerie: Nově: Klub českého pohraničí Stanislava Kofroně